Protestat kundër qeverisë Shiite e kanë kthyer vendin në një kasaphane të vërtetë në Irak, ku deri më tani kanë vdekur 100 persona.

Prej një jave, dhuna brutale e milicisë qeveritare duke goditur me armë zjarri dhe duke përdorur gaz lotsjelljës nuk ka kursyer as 5 mijë persona të tjerë, të cilët kanë marrë lëndime të shkallëve të ndryshme.
Pjesa më e madhe e viktimave janë protestues, të cilët kanë humbur jetën nga plumbat si dhe nga komplikacionet e ndryshme të shkaktuara nga përdorimi i gazit lotsjellës.

Raporti u publikua nga një Komisioni i të Drejtave të Njeriut. Korrupsioni i vazhdueshëm nga qeveria pro-Iranit, luftrat e shumta, mungesa totale e sigurisë kanë shkaktuar krizën më të madhe politike në Irak.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

*