Mjekët mbetën të habitur pas heqjes së më shumë se 53 mijë paund stoli dhe monedha nga stomaku i një gruaje indiane. Runi Khatun, 26 vjeçe, ishte ‘e dobët dhe e amësht’ kur shkoi në spital më 16 korrik në shtetin e Bengalit Perëndimor.

Gjatë operacionit, mjekët hoqën 69 zinxhirë, 80 vathë, 46 monedha, ​​11 unaza hundësh, katër çelësa, pesë varëse nga stomaku i saj. Nëna e gruas tha se ajo vuri re se stolitë kishin filluar të zhdukeshin nga shtëpia e tyre, por ajo nuk kishte asnjë ide se vajza e saj po i gëlltiste.

Ajo tha se vajza i mori monedhat nga dyqani i të vëllait dhe shtoi se kur e pyesnin për gjërat që mungonin ajo qante. Mjekët thanë se ndërsa objektet ishin kryesisht prej bakri dhe bronzi, kishte edhe disa stoli të shtrenjta të arit që gjendeshin brenda stomakut të saj. Dr. Siddhartha Biswas, kreu i departamentit të kirurgjisë në Kolegjin dhe Spitalin e Mjekësisë Rampurhat të Qeverisë, tha se pacienti e kishte stomakun të bllokuar  dhe nuk mund të hante ushqim.

Ai tha: -“Pacienti dukej i dobët dhe i amështuar në kohën kur u pranua në spital.  Hemoglobina ishte aq e ulët saqë nuk mund të kryenim operacionin. Gjendja e saj ishte kaq e rëndësishme saqë iu deshën  pesë qese me gjak. Ajo mund të merrte ushqim fizikisht, kështu që duhej t’ia fusje artificialisht ushqimin përmes gojës së saj”. Pacienti u stabilizua ngadalë dhe brenda një jave mjekët vendosën të vepronin mbi të, duke i nxjerrë stolitë nga stomaku.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

*