Kulturë

“Kush e vrau Mehmetin?”- Ish-shefi i Zbulimit me Jashtë kundër Nexhmije Hoxhës: Çfarë fshihet pas akuzave ndaj Shehut se ishte agjenti ‘BAB008’. Dokumenti sekret u dorëzua nga…

“Kush e vrau Mehmetin?”- Ish-shefi i Zbulimit me Jashtë kundër Nexhmije Hoxhës: Çfarë fshihet pas akuzave ndaj Shehut se ishte agjenti ‘BAB008’. Dokumenti sekret u dorëzua nga…

Perlat Çaushi, ish-drejtor i Zbulimit me Jashtë, me zyrë në Ministrinë e Jashtme, tregon të[Read More…]

Ai konsiderohet si një nga Prefektët më të sukseshëm në historinë 107 vjeçare të Prefektëve të Vlorës.

Ai konsiderohet si një nga Prefektët më të sukseshëm në historinë 107 vjeçare të Prefektëve të Vlorës.

NGA ERGYS ALUSHI   Prefekti që u plagos bashkë me ambasadorin amerikan! Ai konsiderohet si[Read More…]

Le Figaro (1916)/ Ismail Qemali, dëshmitar në dasmën e drejtorit të gazetës “L’evolution politique”

Le Figaro (1916)/ Ismail Qemali, dëshmitar në dasmën e drejtorit të gazetës “L’evolution politique”

“Le Figaro” ka botuar, të enjten e 18 majit 1916, në faqen n°3, një fakt[Read More…]

FLAMURTARI: Dy Kupa në një javë!Ndodhte 35 vite më parë.

FLAMURTARI: Dy Kupa në një javë!Ndodhte 35 vite më parë.

Nga Ergys Alushi Dy Kupa në një javë! Ndodhte 35 vite më parë. 8-12 shkurt[Read More…]

Tgcom24 për Alketa Vejsiun: Shpërthyese, sensuale dhe e talentuar, moderatorja shqiptare që magjepsi Sanremon

Tgcom24 për Alketa Vejsiun: Shpërthyese, sensuale dhe e talentuar, moderatorja shqiptare që magjepsi Sanremon

Magjepse, shpërthyese dhe me një karizëm të dukshëm Alketa Vejsiu diti në një moment të[Read More…]

Reportazhi që i solli telashe/ Dëshmia e rrallë e Dritëro Agollit: Bashkë me Alfred Serreqin fjetëm në një shtëpi me diversantë, kur më thirrën në Komitetin Qendror…

Reportazhi që i solli telashe/ Dëshmia e rrallë e Dritëro Agollit: Bashkë me Alfred Serreqin fjetëm në një shtëpi me diversantë, kur më thirrën në Komitetin Qendror…

Dashnor Kaloçi/ Publikohet një histori e rrallë e shkrimtarit të njohur, Dritëro Agolli, i konsideruar[Read More…]

“Edi Rama ishte i fejuar asokohe me Matilda Makoçin, vinte në xhirime, por…”- Regjisori rrëfen prapaskenat e filmit “Hijet që mbetën pas”: Çfarë ndodhi në zyrën e Ramiz Alisë

“Edi Rama ishte i fejuar asokohe me Matilda Makoçin, vinte në xhirime, por…”- Regjisori rrëfen prapaskenat e filmit “Hijet që mbetën pas”: Çfarë ndodhi në zyrën e Ramiz Alisë

“Ç’të them më parë për Xhevdet Ferrin? Ka kaq shumë për të treguar, por dhimbja[Read More…]

“Unë komandoj një vend të ndarë” zbulohet çfarë i tha Esat Pasha redaktorit të “Journal” në Durrës

“Unë komandoj një vend të ndarë” zbulohet çfarë i tha Esat Pasha redaktorit të “Journal” në Durrës

“Le Gaulois” ka botuar, të hënën e 17 janarit 1916, në faqen n°3, intervistën e[Read More…]

Historia e lavdishme dhe tragjike e “Çetës plakë” të Vlorës.

Historia e lavdishme dhe tragjike e “Çetës plakë” të Vlorës.

Nga Ergzs Alushi Krijuar më 4 dhjetor 1942 në fshatin Gjorm E para çetë antifashiste[Read More…]

Mposhti sëmundjen e rëndë, fotoja e regjisores shqiptare vendoset në Paris

Mposhti sëmundjen e rëndë, fotoja e regjisores shqiptare vendoset në Paris

Vitin e kaluar, Arlinda Morina kaloi një sëmundje mjaft të vështirë, por regjisorja e filmit,[Read More…]