Kosova & Rajoni

25 vite nga sulmet e NATO-s mbi Beograd/ Analiza: Cilat ishin shënjestrat e Aleancës dhe faktorët që ndikuan në “gjunjëzimin” e Serbisë

25 vite nga sulmet e NATO-s mbi Beograd/ Analiza: Cilat ishin shënjestrat e Aleancës dhe faktorët që ndikuan në “gjunjëzimin” e Serbisë

  Sot mbushen 25 vite nga sulmet e NATO-s mbi Beograd. Sulmet nisën pa aprovimin[Read More…]

Kosova e Serbia lënë “pa gjumë” Europën, sot takim në Bruksel me 6 vendet e Ballkanit.

Kosova e Serbia lënë “pa gjumë” Europën, sot takim në Bruksel me 6 vendet e Ballkanit.

Situata në Ballkanin Perëndimor, e sidomos në Kosovë e Serbi përbën boshtin e takimit të[Read More…]

Vjosa Osmani vesh uniformën ushtarake dhe i drejtohet trupave të saj: Kosovës duhet t’i bëhemi gardianë

Vjosa Osmani vesh uniformën ushtarake dhe i drejtohet trupave të saj: Kosovës duhet t’i bëhemi gardianë

Presidentja e Republikës së Kosovës Vjosa Osmani gjatë adresimit të saj të përvitshëm ndaj Forcave[Read More…]

Stafi futi foshnjën e pajetë bashkë me çarçafët në lavatriçe, dëshmia tronditëse e babait: Tmerri më i madh që mund të shikoja.

Stafi futi foshnjën e pajetë bashkë me çarçafët në lavatriçe, dëshmia tronditëse e babait: Tmerri më i madh që mund të shikoja.

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur javën e kaluar në Spitalin e Përgjithshëm të Pejës,[Read More…]

Vrasja makabre e gruas shtatzënë në Prishtinë, avokati: Ky do të jetë dënimi i parë i përjetshëm në Kosovë

Vrasja makabre e gruas shtatzënë në Prishtinë, avokati: Ky do të jetë dënimi i parë i përjetshëm në Kosovë

Pas ngjarjes së rëndë që tronditi jo vetëm Kosovën por edhe më gjerë, ku një[Read More…]

ANALIZA/ Propozimi skandaloz i Francës: Kosova të heqë dorë nga Veriu në këmbim të njohjes nga Greqia

ANALIZA/ Propozimi skandaloz i Francës: Kosova të heqë dorë nga Veriu në këmbim të njohjes nga Greqia

Mediat serbe kanë bërë publik një propozim të hartuar sipas tyre nga Franca për zgjidhjen[Read More…]

Nga puthja e Enver Hoxhës, te vrasja e babait dhe arratisja nga Shqipëria, kush është ministrja e re e Jashtme e Kosovës

Nga puthja e Enver Hoxhës, te vrasja e babait dhe arratisja nga Shqipëria, kush është ministrja e re e Jashtme e Kosovës

Ministrja e re e Kosovës Donika Gërvalla personifikon në biografinë e saj një pjesë shumë[Read More…]

Greva e punonjësve grekë paralizon për 24 orë Kakavijën

Greva e punonjësve grekë paralizon për 24 orë Kakavijën

Autoritetet e Policisë greke, në bazë të një njoftimi zyrtar që i kanë dërguar Policisë[Read More…]

“Kaos” dhe “Varrosje e provave”/ Avokatët e ish-krerëve të UÇK-së akuza Prokurorisë Speciale: Bëhet për të na vështirësuar mbrojtjen

“Kaos” dhe “Varrosje e provave”/ Avokatët e ish-krerëve të UÇK-së akuza Prokurorisë Speciale: Bëhet për të na vështirësuar mbrojtjen

Në Dhomat e Specializuara në Hagë ka nisur konferenca e tretë statusore në rastin kundër[Read More…]

Beograd, 20. septembra 2015 - Drzavni sekretar Nemackog Ministarstva spoljnih poslova Mihael Rot govori na konferenciji za novinare u Ambasadi Nemacke u Beogradu. Rot je veceras u Beogradu rekao da je optimista da ce jos u toku ove godine da se otvore prva pregovaracka poglavlja sa Srbijom. FOTO TANJUG / SAVA RADOVANOVIC / tj

Në prag të ministerialit të BE-së, ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas i jep çmim kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev dhe bën thirrje për të çelur negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Qarqe qeveritare nga Berlini i thanë DW-së, se Bullgaria ende nuk po tregon gatishmëri për[Read More…]