Ekonomi

Pastrimi i parave, Moneyval lë Shqipërinë në “monitorim të zgjeruar” por vlerëson masat e marra

Pastrimi i parave, Moneyval lë Shqipërinë në “monitorim të zgjeruar” por vlerëson masat e marra

Shqipëria do të mbetet edhe gjatë vitit 2020 në një monitorim të zgjeruar sa i[Read More…]

Paketat e cigareve nga 1 janari kushtojnë 10 lekë më shumë, rriten edhe çmimet e fruta-perimeve

Paketat e cigareve nga 1 janari kushtojnë 10 lekë më shumë, rriten edhe çmimet e fruta-perimeve

Çmimet e paketave të cigareve u rriten me 10 lekë në fillim të janarit. Burimet[Read More…]

Ikin emigrantët, euro fillon të ngrejë kokë/ Me sa lekë u këmbye sot

Ikin emigrantët, euro fillon të ngrejë kokë/ Me sa lekë u këmbye sot

Monedha e përbashkët europiane e ka nisur këtë vit duke fituar pikë ndaj lekut vendas.[Read More…]

Kufiri i varfërisë në Shqipëri, 120 euro në muaj për një person; 23% e popullsisë është nën këtë nivel

Kufiri i varfërisë në Shqipëri, 120 euro në muaj për një person; 23% e popullsisë është nën këtë nivel

Nëse të ardhurat e një personi që jeton vetëm në Shqipëri janë nën 120 euro[Read More…]

77 % e shqiptarëve e mendojnë të njëjtin shkak si faktor kryesor të emigrimit

77 % e shqiptarëve e mendojnë të njëjtin shkak si faktor kryesor të emigrimit

Qenieve Njerëzore në më shumë se 1000 persona ketë vit në të gjithë vendin gjeti[Read More…]

Projektbuxheti 2020, pagesat për koncesionet PPP arrijnë në 120 milionë euro, rriten 16%

Projektbuxheti 2020, pagesat për koncesionet PPP arrijnë në 120 milionë euro, rriten 16%

Qytetarët shqiptarë do të paguajnë nëpërmjet taksave të tyre në buxhetin 2020 mbi 14.6 miliardë[Read More…]

Zgjat fare pak rritja e Euros, monedha ‘zhytet’ sërish përballë lekut

Zgjat fare pak rritja e Euros, monedha ‘zhytet’ sërish përballë lekut

Monedha e përbashkët po humbet pikë prej fillimit të kësaj jave në tregun vendas. Sipas[Read More…]

Flluska me luftën kundër informalitetit, si qëndron e vërteta me të ardhurat nga TVSH e brendshme

Flluska me luftën kundër informalitetit, si qëndron e vërteta me të ardhurat nga TVSH e brendshme

Gushti ishte muaji i aksionit të qeverisë në kuadër të një fushate të gjerë kundër[Read More…]

‘Për të gjitha gojët e liga’, Briseda Shehaj shfryn për shkarkimin nga Tatimet: Ma tmirët… (Foto)

‘Për të gjitha gojët e liga’, Briseda Shehaj shfryn për shkarkimin nga Tatimet: Ma tmirët… (Foto)

Zhgënjimi i ish-drejtoreshës së Tatimeve Briseda Shehaj nga Rilindja e Edi Ramës duket të jetë[Read More…]

Prej tre muajsh Bashkia nuk paguan punonjësit, kryebashkiaku: Durim dhe mirëkuptim

Prej tre muajsh Bashkia nuk paguan punonjësit, kryebashkiaku: Durim dhe mirëkuptim

Prej 3 muajsh administrata e bashkise Peqin nuk ka marrë rrogën. Mësohet se janë rreth[Read More…]