Qeni më besnik në botë ekziston dhe gjendet në Rusi. Maru, ky është emri i Bullmastiff njëvjeçar, kaloi 200 kilometra pyje në Siberi për t’u kthyer tek pronari që e kishte braktisur.

Pronari e dërgoi atë në një kanile sepse ai tha se ishte alergjike ndaj qenve, siç raporton The Siberian Times.

Qeni i vogel ishte në një tren të linjë Trans-Siberian, gjatë transportit në kanile, kur hapi dyert e karrocave me këmbët e saj. Pastaj, për më shumë se 200 kilometra, ajo ndoqi seksionin hekurudhor dhe kaloi pyjet siberiane, të populluara edhe nga ujqër, Dy ditë më vonë, Maru u gjet plot lëndime, të çalë, në një zonë industriale afër shtëpisë së pronarit dhe dukej se po qante.

Tani qeni po trajtohet për lëndimet e tij dhe ende nuk dihet se çfarë do të jetë fati i tij

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

*