• Nga Agron Brataj

  • Është kaos i vertet në Venezuelë: kreu i opozitës Juan Guaido ka bërë thirrje për një kryengritje ushtarake në vend në një video të shkurtër në të cilën ai shfaqet në një bazë ajrore në Karakas të rrethuar nga ushtarë të armatosur rëndë. Në anën e tij, aktivisti Leopoldo Lopez, tashmë nën arrest shtëpiak, i cili njoftoi se ai ishte liruar nga forcat e armatosura.
  •  Automjetet e blinduara nga ushtria venezueliane goditën protestuesit antiqeveritarë në Karakas. Një nga automjetet e blinduara gjuanin me presionin ujit   , të rrethuar nga turma, pastaj avancuan përpara, duke shtypur të paktën një demonstrues. Një tjetër mjet i blinduar bëri të njëjtën gjë një distancë të shkurtër larg. Ku vihen re dhjetëra të plagosur pas përleshjeve. Ata do të jenë të paku 35, dhe sipas raporteve të tjera mbi 50. , siç njoftohet nga e njëjta qeveri.
  • “Ne kemi folur me aleatët tanë  ndërkombëtar, Juan Guaidò shkroi përsëri në Twitter pas thirrjes së ushtrisë për t’u bashkuar me revoltën kundër presidentit Maduro dhe ne kemi mbështetjen e tyre të fuqishme për këtë proces të pakthyeshëm të ndryshimit në vendin tonë. Operacioni Liria ka filluar dhe ne do të rezistojmë derisa të arrijmë një Venezuelë të lirë
  • “.Ne informojmë popullin e Venezuelës se tani jemi duke u përballur dhe duke neutralizuar një grup të vogël ushtarësh tradhëtarë që kanë zënë Distributorin Altamira “(qasja kryesore në qytet)” për të promovuar një grusht shteti kundër Kushtetutës dhe paqes së Republikës ” Ministri i Informacionit i Nicolas Maduro, Jorge Rodriguez, shkroi në eksitim. “Ky grusht shteti u bashkua me grushta ultra-grusht shteti dhe vrasës, i cili njoftoi planin e tij të dhunshëm për muaj të tërë. 
  • “BE-ja po ndjek nga afër zhvillimet e fundit në Venezuelë. Ne përsërisim se mund të ketë zgjidhje politike, paqësore dhe demokratike për krizën me të cilën po përballet vendi”, tha Përfaqësuesi i Lartë Evropian për Politikën e Jashtme Federica Mogherini duke theksuar se “BE refuzon të gjitha format e dhunës dhe kërkon moderim maksimal për të shmangur humbjen e jetës njerëzore dhe përshkallëzimin e tensionit”. Të paktën 25 ushtarë venezuelas kanë aplikuar për azil, duke e marrë atë në ambasadën braziliane në Caracas, mediat në raportin e Caracas. Lajmi u konfirmua gjithashtu në San Paolo nga gazeta Folha, sipas të cilës pranimi i azilit nga presidenti Jair Bolsonaro u konfirmua nga zëdhënësi presidencial Otavio Rego Barros
  • .Nicolas Maduro tha se të gjithë komandantët ushtarakë të vendit “shprehën besnikërinë e tyre të plotë” dhe kërkuan  një “mobilizim popullor” për të “siguruar fitoren e paqes” në vend. Komandantët e të gjitha zonave territoriale të vendit – tha ai – “kanë shprehur besnikërinë e tyre të plotë ndaj Njerëzve, Kushtetutës dhe Atdheut
  • .Unë kërkoj mobilizimin maksimal popullor për të siguruar fitoren e Paqes Ne do të fitojmë”, ka shkruar ai . Gazi lotsjellës u hodh tek protestuesit në autostradë pranë bazës. Qendra e revoltës e drejtuar nga Guaidò dhe Lopez është distributori Altamira, një kryqëzim i qasjes në qytet që ndodhet pranë bazës ushtarake të La Carlota. Disa protestues kanë marrë dy makina të blinduara dhe i  kanë vënë në rrugë.
  • Sipas mediave zyrtare, një grup u përpoq të hynte në bazën ushtarake, por operacioni nuk do të ishte i suksesshëm. Diosdado Cabello, nënkryetar i Partisë së Bashkuar Socialiste të Venezuelës (PSUV), ftoi të gjithë Chavistas të shkonin në Pallatin Presidencial në Miraflores për të mbrojtur Kushtetutën dhe Presidentin Nicolas Maduro.
  • “Ne po bëjmë një përpjekje të ndalojm një grup i vogël ultra-djathtistësh të mbështetur nga ish ushtarët, nga disa elementë të shërbimeve të inteligjencës së Sebin dhe ushtrisë bolivare”. “Ne nuk do të mbështesim një grusht shteti në Venezuelë”: është pozita e Madridit, midis vendeve të para që njohin Guaidò si president të përkohshëm, i cili para apelit të udhëheqësit të opozitës venezueliane në një revoltë të armatosur fton ” shmangien e  gjakderdhjes “. “Ne mbështesim një proces paqësor demokratik” dhe kërkojnë “mbartjen e menjëhershme të zgjedhjeve”, tha zëdhënësja e Pedro Sanchez Isabel Celaa. Ministri i Mbrojtjes dhe komandanti i përgjithshëm i Forcave të Armatosura Kombëtare Bolivare (Fanb) siguroi nëpërmjet Twitter se situata në vend është nën kontroll dhe se autorët e revoltës janë “frikacakë” të cilët janë ngritur kundër Kushtetutës. Fanb, shtoi ai, mbetet i vendosur në mbrojtjen e Kushtetutës dhe të autoriteteve të tij legjitime. Të gjitha njësitë ushtarake të vendosura në tetë rajonet e vendit raportojnë një situatë të normalitetit në kazermat nën drejtimin e komandantëve të tyre .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*