NGA ERGYS ALUSHI

 

L'immagine può contenere: 1 persona, persona seduta, tabella e spazio al chiuso

Prefekti që u plagos bashkë me ambasadorin amerikan!

Ai konsiderohet si një nga Prefektët më të sukseshëm në historinë 107 vjeçare të Prefektëve të Vlorës.
Për disa kohë kreu edhe detyrën e kryetarit të bashkisë së Vlorës.

Por, ai kujtohet edhe kur ishte me detyrën e nënprefektit në Tepelenë.

Guxoi dhe priti Ambasadorin e SHBA në Greqi, Xhorxh Williams, që erdhi për t’u njohur nga afër me masakrat greke ndaj popullsisë së jugut të Shqipërisë.

Ai ishte nëpunësi i vetëm shqiptar që me inisiativën e tij e shpuri ambasadorin amerikan në vendin e masakrave të andartëve grekë në Lekël të Tepelenës, ku ishin masakruar 236 fëmijë, gra, pleq e burra.

Andartët grekë iu përgjigjën kësaj vizite të padëshiruar me armë, duke i plagosur që të dy.

Ngjarja bëri bujë dhe shkaktoi jo pak probleme midis Greqisë dhe SHBA, ndërkohë që ai u kthye në një hero të jugut të Shqipërisë..

Ai ishte Abedin Nepravishta.

historia vazhdon…

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

*