Ergys Alushi

Korrik 1920

Benito Musolini shkruante ndër të tjera

Disa pak mijëra shqiptarë, pa artileri na kanë perplasur në mënyrë të rrufeshme në Vlorë dhe për të shmangur që të na hidhnin në det kemi hapur trajtativa”

Gazeta “Popolo d’Italia”
15.07.1920

Pas kësaj italianët derguan njerezit e tyre për bisedime në Drashovicë ku ishte vendosur shtabi i luftës.

Musolini do të vinte në Vlorë gjatë pushtimit të dytë italian të Vlorës.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

*