Gianluigi Buffon është gati të bashkohet me Juventus pas një transferimi nga  Paris Saint-Germain.

41-vjeçari, fitues i Kupës së Botës, ka kaluar 17 vite tek Juve para se të transferohej në Paris verën e kaluar.

Por Buffon ka rënë dakord të kthehet në Torinë.

Marrëveshja e portierit do të jetë për një sezon, por ai pritet të marrë një rol tjetër në klub, kur të dalë në pension.

Transferimi pritet të ndodhë sapo Juventus të largojë portierin

Juventus’ goalkeeper Gianluigi Buffon celebrates at the end of the Italian Serie A football match between Juventus and Sassuolo on February 4, 2018 at the ‘Allianz Stadium’ in Turin. / AFP PHOTO / MARCO BERTORELLO

aktual Mattia Perin, për të cilin ka interes Roma dhe Sevilla.

Buffon fitoi nëntë tituj Seria A tek Juventus përfshirë 7 tituj rreth nga vitit 2002 deri në 2019, me 656 paraqitje në fushë.

Ai luajti 25 herë për PSG sezonin e kaluar dhe ndihmoi klubin të fitojë kurorën e Ligës 1.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

*