Nga Agron Brataj

Kriza e qeverisjes  tashmë ka filluar dhe pasojat e para janë një tregjet financiare, tashmë janë ndjerë me përhapjen në rritje të fortë dhe Piazza Affari është  në rënie lirë.

Matteo Salvini, nga Pescara, theu heshtjen, duke deklaruar përfundimin e mazhorancës dhe vullnetin për të dalë në votim sa më shpejt të jetë e mundur duke u kandiduar si Kryeministër.

“Unë i kërkoj italianve  nëse duan të më japin fuqi të plotë për t’i bërë gjërat ashtu siç duhen bërë”, tha ai në fund të takimit

 

Përgjigja e Giuseppe Contes ishte e menjëherëshme :

 

“Unë do të siguroj që kjo krizë të jetë më transparente në historinë e s republikanës,” tha kryeministri, duke konfirmuar se ai do të paraqitet në Parlamenti. “Nuk i takon Salvinit të thërrasë Dhomat”, nënvizoi ai. Udhëheqësi i M5S, Luigi Di Maio, tha se ai ishte “gati për të votuar”, duke kërkuar, megjithatë, që parlamentarët të preheshin së pari në dhomat e parlamentit dhe senatit.

 

Takimi Salvini-Conte

 

Pas takimit të kryeministrit Giuseppe Conte në Palazzo Chigi të enjten, Matteo Salvini lëshoi ​​deklaratën e mëposhtëme:

“Unë i  përsërita  kryeministrit Conte: se  ne menjëherë  duhet të shkojmë në Parlament për të pranuar se nuk ka më shumicë, siç dëshmohet nga votimi në Tav, dhe ne ia kthejmë menjëherë fjalën zgjedhësve ”.Deklarata  arrin tre ditë pas refuzimit në Senat të mocionit të M5s kundër Tav, i cili në të vërtetë ka krijuar një hendek të pakalueshëm midis Legës dhe movimento 5 yjet.

Drejtuesi i Ligës Veriore:

“Unë jam një kandidat Kryeministër”

“Unë i kërkoj italianët nëse duan të më japin fuqi të plotë për t’i bërë gjërat ashtu siç duhen bërë”, u tha Matteo Salvini gazetarëve në fund të takimit në Pescara. “Nëse kandidoj  si Kryeministër?  është e sigurtë ”, u përgjigj Ministri i Brendshëm.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

*