Nga  Ergys Alushi

Festa mbaroi


Pas 3 shtatorit 1920, në qytetin e cliruar problematikat ishin të shumta.

Pushteti duhej ndarë.

Vlonjatët nisën të grinden me njëri tjetrin
Që nga zgjedhja e prefektit e deri te ndarja e trofeveve të luftës,

Zënkat se kush do të merrte nga pronat e italianëve shkonin deri në konflikt fizik, por edhe të armatosur.

Ja si përshkruhet situata në një vjershë të asaj kohe;

Grindje shumë të mbëdha
po bëhen me burra me gra
për byzylykë dhe sahatë
që duhan të mbajnë gratë

Ilo argjendari thotë
pse po zihen më të kotë
………………………………..
………………………………..
(Vazhdon me 6 vargje)

Komiteti ‘Mbrojtja Kombëtare” hartoi listën e njerëzve që do të ekzekutoheshin si bashkëpunëtorë me italianët dhe nisën vrasjet e para. Një vendim – vrasje u krye dhe pas 23 vitesh.

Në disa shkrime në gazeta, Halim Xhelo e Marigo Posio bëjnë thirrje për qetësi dhe dashuri mes vlonjatësh.

Historia vazhdon…

(Se në histori duhet thënë të gjitha, duhet thënë e vërteta. E vërteta të bën të lirë).

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

*