Kryetari i Agjencisë iraniane të Energjisë Atomike, Ali Ekber Salihi tha se themeli i centralit të dytë bërthamorë të vendit do të hidhet muajin e ardhshëm.

Ai u shpreh se themeli i centralit të dytë bërthamorë të Bushehr do të hidhet në mes të muajit gusht dhe planifikohet të vihet në zbatim brenda 6 vjetësh. Gjithashtu bëri të ditur se edhe pas 8 vjetësh do të jetë gati edhe centrali i tretë i këtij vendi.

Kryetari i Agjencisë iraniane të Energjisë Atomike, Ali Ekber Salihi shtoi gjithashtu se pas tërheqjes së Shteteve të Bashkuara të Amerikës nga marrëveshja bërthamore, punimet për rinovimin e reaktorit Arak në rrugën e bashkëpunimit të Anglisë dhe Kinës.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

*