Për gjithë këto vite, Hasnat Khan ka heshtur në lidhje me marrëdhëniet e tij me Lady Diana, pa tërhequr vëmendjen ndaj tabloideve angleze, për t’i ndarë me të gjithë botën.

Khan ka mbajtur gjithmonë një profil të ulët duke iu përkushtuar karrierës së tij si kirurg i zemrës. Ai ka zgjedhur të mos flasë pas vdekjes së ish-it të tij dhe të mos jetë në qendër të vëmendjes.

Por, nëse ai tani ka zgjedhur të flasë për shtypin shumë vite më vonë, duhet të ketë një arsye. Ish i dashuri i Lady Diana ka vendosur të tregojë versionin e tij të fakteve në lidhje me intervistën e famshme (ose famëkeqe) të dhënë për BBC nga princesha në 1995.

gjithë këto vite, Hasnat Khan ka heshtur në lidhje me marrëdhëniet e tij me Lady Diana, pa tërhequr vëmendjen ndaj tabloideve angleze, për t’i ndarë me të gjithë botën.

Khan ka mbajtur gjithmonë një profil të ulët duke iu përkushtuar karrierës së tij si kirurg i zemrës. Ai ka zgjedhur të mos flasë pas vdekjes së ish-it të tij dhe të mos jetë në qendër të vëmendjes.

Por, nëse ai tani ka zgjedhur të flasë për shtypin shumë vite më vonë, duhet të ketë një arsye. Ish i dashuri i Lady Diana ka vendosur të tregojë versionin e tij të fakteve në lidhje me intervistën e famshme (ose famëkeqe) të dhënë për BBC nga princesha në 1995.

“Unë e dija se ishte një pjesë e Dianës që donte të fliste në një intervistë, thotë ai,”por pyetja ime është: nëse Martin Bashir nuk do ta kishte bindur atë, a do ta kishte bërë ndonjëherë?”.

Le të kthehemi pas në atë ditë në vitin 1995 kur Lady D regjistroi direkt nga dhomat e saj në Pallatin Kensington intervistën që do të kishte goditur të gjithë familjen mbretërore si një bombë. Kjo është një nga scoop-et më të famshme të viteve 90. Princesha foli hapur me gazetarin Martin Bashir, zbuloi detaje të jetës në familjen mbretërore, foli për marrëdhëniet midis Charles dhe Camilla duke shqiptuar frazën e famshme “Epo, në dasmën tonë ishim tre vetë, kështu që ishte pak e fryrë”. Tani, Bashir po akuzohet nga vëllai i Diana Charles Spencer i cili pretendon se motra e saj u manipulua nga reporteri përmes dokumenteve të rreme dhe mashtrimeve për ta bërë atë të fliste. Khan gjithashtu duket se favorizon këtë tezë dhe i thotë “Daily Mail” ndjenjat e tij në ato ditë të shumë viteve më parë.

 

“Mbaj mend që i thashë asaj se nuk më pëlqente, se nuk i besoja dhe se ai nuk duhej të kishte asgjë më me të”, shpjegon mjeku, duke treguar se kishte qenë dëshmitar i një takimi midis princeshës dhe gazetarit, i cili bëri shumë pyetje këmbëngulëse dhe personale në lidhje me marrëdhëniet e tyre. Të dy ishin takuar së fundmi në atë kohë sepse Lady Diana kishte qenë duke vizituar një nga pacientët e Khan dhe kishte filluar një marrëdhënie që do të zgjaste deri në vitin 1997. Ajo e quajti atë “Mr. Wonderful”, Zoti i Mrekullueshëm”, për shkak të mirësisë së tij të thellë dhe integrit

“Një nga cilësitë e saj më tërheqëse ishte ndjeshmëria e saj”, thotë Khan, “ishte ajo që e bëri atë të dashur për publikun. Më vonë, kuptova që Martin Bashir i mori ato dobësi dhe i shfrytëzoi ato. Ai ishte shumë bindës me Dianën. Ajo ishte e respektuar dhe shumë e devotshme. Por, ai e mbushi kokën e saj me gjëra pa vlerë”.

 

Hasnat Khan tregon për telefonatat gjithnjë e më të shpeshta me gazetarin që nxitën idenë e Dianës se spiunohej vazhdimisht:

“Më tregoi se si ai e kishte bindur atë se ekzistonte një stacion sekret në Kent nga i cili spiunoheshin njerëz të shquar dhe më tha se i kishte hequr çimkat nga banesa e tij në Pallatin Kensington”.

Sipas kirurgut, Diana nuk ishte një person paranojak, por Bashir mund ta ketë manipuluar atë për të ngulitur dyshimin se ishte vetëm, pa aleatë në familjen mbretërore dhe ta shtynte atë të fliste publikisht. Sipas Charles Spencer, vëllait të princeshës, Bashir madje do të kishte falsifikuar dokumente në mënyrë që të bindte Dianën se ishte pa rrugëdalje. Është e vështirë të dihet plotësisht e vërteta, por përgjigjja mund të jetë me të vërtetë në atë “dobësi” të përmendur nga Khan që ka shënuar, për mirë apo për keq, jetën e princeshës, duke i dhënë asaj një vend të pashlyeshëm në zemrat tona./

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

*