Nga Ergys Alushi

Rahman Parllaku la pas një njollë të errët në historinë e Vlorës

Përgjatë vitit 1943, janar- dhjetor, ai ishte komandanti i njësiteve guerrile të Vlorës.

Nën udhëheqjen e tij, 6 njësitet guerrile të qytetit kanë kryer një numër të madh atentatesh, ku janë vrarë shumë djem vlonjatë.

Ishte viti i errët i Vlorës
Viti i vëllavrasjes

Viti i konfliktit të armatosur midis udhëheqjes së lartë komuniste dhe vlonjatëve që u etiketuan si “fraksionistë”, që në fakt ishte një revoltë e gjerë e anëtarëve të Partisë dhe e partizanëve të cetave të rrethit të Vlorës.

Ishin vlonjatë të thjeshtë, shumicë, që kishin dalë maleve për të luftuar kundër pushtuesit dhe ndërkohë shikonin sesi partia komuniste në Vlorë po komandohej nga njerëz të panjohur dhe serb, të cilët me veprimet e tyre synonin pushtetin politik në përfundimin e luftës.

“Në luftë kontradikta e brendshme e Luftës shpërtheu hapur, fuqishëm e dhunshëm.
Klithma e parë:
Ua! Komiteti Qarkor…
Po kush janë këta të Komitetit Qarkot? C’është kjo Liri Gega? C’është ky jugosllavi Dushan?
Ne, komunistët e Vlorës, ne partizanët e Vlorës, c’jemi ne?”

Kështu shkruan Fatos Arapi në librin që ia kushton vëllait të tij Vllasi Arapi, në lidhje me ngjarjet e vitit 1943.

Pikërisht, në këtë kohë, Rahman Parllaku u emërua komandant I njësiteve guerrile të qytetit të Vlorës, I cili vepronte nën urdhërat direkte të Liri Gegës e Enver Hoxhës.

Një histori e errët, me atentate, atentatorë e vrasje që ka mbetur ende pa u zbardhur, pa u shkruar e verteta e tyre, pa u kerkuar te pakten nje falje.

Historia vazhdon…

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

*