Përbidëshi i kapur në liqenin e Gardës  mund të jetë mustak më  i madh në liqen. Më pak se katër vjet më parë një mustak i mbi 80 kilogramëve u kap midis Bardolino dhe Sirmione. Në vend të kësaj “përbindëshi i Gardës”, siç u riemërua, peshon pothuajse 120 kg dhe duket të jetë më i madhi kohërave. Peshku u pa jashtë Limone dhe , pastaj në Isola del Garda në San Felice, në Toscolano Maderno, ende në liqenin e ulët në vendet ku peshku i fundit “mustak gjigand” ishte peshkuar. Për të kapur “përbindëshin në liqenin e Gardës” ishte Jeremy Wade, i njohur për programin televiziv “River Monsters” dhe për udhëtimet e tij aventureske në mbarë botën, gjithmonë duke kërkuar  qënie”monstruoze” dhe krijesa të rralla. për “përbindëshin e Gardës” Stafi i Wade dhe programi i ri “Dark Waters” u u njoftuan disa ditë më parë në Facebook: “Ne besojmë se kemi gjetur përbindësëhin në liqenin e Gardës”, të quajtur Bennie. Për të shoqëruar njoftimin, një video të gjatë me muzikë efekt. Filmi krijon një mustak 250 kilogramë (të barabartë me pothuajse 115 kg), me “mustak gjigant” anglez, kapur drejt në ujërat e liqenit të mrekullueshëm italian. Mostra në fjalë përcaktohet si një grabitqar i paskrupullt, një kafshë nate që ha gjithçka, “si një peshkaqen”. Ai ka sy të vegjël, por disa “vibrissae” që i japin atij një perceptim shumë të lartë të asaj që po ndodh rreth tij. Gojën është e madhe, e gatshme për të gëlltitur jo vetëm peshqit e të gjitha madhësive, por edhe “zogjtë e vegjël dhe gjitarët”,

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

*