Udhëheqësi i Koresë së Veriut do të synojë të kërkojë mbështetje ndërkombëtare në debatin e tij me Shtetet e Bashkuara.

Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un mbërriti në Vladivostok të mërkurën për samitin e tij të parë me presidentin rus Vladimir Putin për të kërkuar mbështetje ndërkombëtare në debatin e tij me Shtetet e Bashkuara.

“Shpresoj se kjo vizitë do të jetë një sukses dhe se në bisedimet me Presidentin Putin mund të flas konkretisht për zgjidhjen e gadishullit Korean dhe zhvillimin e marrëdhënieve tona bilaterale,” i tha ai një kanali televiziv rus gjatë një ndalese në udhëtimin tuaj.

Takimi në Vladivostok në Lindjen e Largët të Rusisë do të jetë i pari midis kreut të Koresë së Veriut dhe një kreu të shtetit që nga takimi në Hanoi në shkurt me presidentin e SHBA Donald Trump, i cili përfundoi pa një marrëveshje mbi arsenalin bërthamor të Veriut .

Agjencia zyrtare e Koresë së Veriut KCNA njoftoi nisjen e Kim Jong Un nga Pheniani “në agim të së mërkurës”.

Treni i blinduar privat i Kimit kaloi të mërkurën në qytetin kufitar të Khazanit, sipas mediave ruse, ku u përshëndet me bukë dhe kripë, siç ka përcaktuar tradita.

“Presidenti ynë do të ketë bisedime të enjten me udhëheqësin e Koresë së Veriut Kim Jong Un”, tha Yuri Ushakov, një këshilltar i presidencës ruse për Marrëdhëniet Ndërkombëtare.

“Takimi do të përqëndrohet në zgjidhjen politike-diplomatike të çështjes bërthamore në gadishullin Korean,” tha Ushakov, duke shtuar se “Rusia synon të mbështesë trendet pozitive në këtë drejtim në të gjitha mënyrat e mundshme”.

Ushakov tha se nuk kishte asnjë dispozitë për një deklaratë të përbashkët ose nënshkrimin e marrëveshjeve.

Pritjet për takimin janë rritur qëkur Kremlini njoftoi takimin javën e kaluar.

Në Vladivostok, një port shumë i rëndësishëm në bregdetin e Paqësorit dhe 200 kilometra nga kufiri me Korenë e Veriut, fluturat ruse dhe të Koresë së Veriut u ngritën në rrugë. Ky do të jetë takimi i parë mes dy udhëheqësve, pasi Kim Jong Il, babai i udhëheqësit aktual të Koresë së Veriut, u takua me presidentin e atëhershëm dhe kryeministrin aktual Dmitri Medvedev tetë vjet më parë.

Rusia mban marrëdhënie miqësore me Phenianin dhe ofron ndihmë ushqimore në Korenë e Veriut. Putin kishte shprehur tashmë interesim për një takim me udhëheqësin e Koresë së Veriut.

Pas një viti 2018 të shënuar nga një afrim i madh midis dy Koreve dhe një takimi të parë  historik mes Kim Jong Un dhe Donald Trump, duket se distensioni u zhduk, sidomos pas dështimit të takimit në Hanoi.

Kim u takua katër herë me Presidentin kinez Xi Jinping tri herë me Presidentin e Koresë së Jugut, Moon Jae-in dhe një herë me Presidentin e Vietnamit që nga marsi 2018.

Analistët thonë se tani po kërkojnë më shumë mbështetje ndërkombëtare nga mosmarrëveshja me Uashingtonin.

Moska mbron një dialog me Phenianin bazuar në një plan të përcaktuar nga Kina dhe Rusia.

Vendi ka bërë thirrje për lehtësim nga sanksionet ndërkombëtare kundër Koresë së Veriut, ndërsa qeveria e Shteteve të Bashkuara akuzon Moskën për përpjekjen për të ndihmuar Phenianin të shmangë disa masa.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

*