Prova e re nga Koreja e Veriut që nisi raketat me rreze të shkurtër. Krerët e stafit të Seul e shpallën kët

.

 

Veriu “nisi një sërë raketash nga gadishulli Hodo afër qytetit të bregdetit lindor të Wonsan në lindje në 9:06,” tha ai, duke shpjeguar se autoritetet në Seul dhe Uashington po analizojnë karakteristikat e raketës ».

Gadishulli Hodo është përdorur tashmë në vitin 2016 për një test të raketave balistike Musudan / Hwasong. Është provokimi i dytë i diktatorit të Koresë së Veriut Kim Jong-un nga dështimi i samitit të Vietnamit me presidentin amerikan Donald Trump. Kim, më 17 prill, njoftoi se kishte mbikëqyrur testin “armë të re taktike”, duke përcaktuar ngjarjen “me rëndësi të madhe”.

Kim e kishte quajtur qëndrimin amerikan në Hanoi armiqësore duke kërcënuar veprimet “korresponduese”. Sot është nisja e parë e raketave nga Koreja e Veriut për më shumë se një vit: prova e fundit daton në nëntor 2017. Më parë këtë javë, zëvendësministri i jashtëm i Koresë së Veriut Choe Son Hui kishte kërcënuar “rezultatet e padëshiruara” nëse Uashingtoni nuk kishte ndryshuar kursin për sanksionet ekonomike.

  • Raketat e mesme afatshkurtra në Detin e Japonisë nisën pas paralajmërimit nga Ministri i Jashtëm i Seulit, Kang Kyung-wha, i cili kërkoi Pyongyang “për një denuclearization të dukshme, konkrete dhe të qëndrueshme” në këmbim të një lirimi të sanksioneve. Shtëpia e Bardhë është e vetëdijshme për veprimet e Koresë së Veriut, “ne do të vazhdojmë të monitorojmë”.
  • Zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Sarah Huckabee Sanders, tha në përgjigje të atyre që e pyetën për raketën me rreze të shkurtër të nisur nga Pheniani. Donald Trump u informua nga këshilltari i sigurimit kombëtar, John Bolton.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

*