• Nga Agron Brataj
  • Ajax mundi Tottenhamin 1-0 në ndeshjen e parë të gjysmëfinales së Ligës së Kampionëve në Londër. Goditja e Donny van de Beek në minutën e 15-të të pjesës së parë ishte vendimtare. Ndeshja e kthimit është planifikuar për në 8 maj në Amsterdam.
  • Një hap larg nga finalja – Ajax fiton  edhe në Londër në stadiumin e ri të Tottenhamit, pasi ka bërë të njëjtën gjë me Real Madrid dhe Juventus  tani sheh Madridin dhe Wanda Metropolitano stadiumi që do të presë sfida vendimtare për të caktuar kampionët e vitit 2019. Rruga e ekipit të Ten Hag, tani fitues në sajë të një goli në 15 ‘të Van de Beek (ndoshta më i miri në fushë), filloi verën e kaluar, dhe tani do të arrijë në fazën përfundimtare.
  • Ndërkohë, skuadra e Amsterdamit vazhdon të shkurtojë futbollin e të drejtave të autorit, duke ringjallur ndonjëherë një prej paraardhësve të kalibrit të Cruijff dhe Neeskens.
  • Fitorja e kësaj mbrëmje në fushën e Tottenhamin erdhi pothuajse  të një loje dominuese tëAjaxit me Tottenhamin,që duke i munguar  dy baza si Kane i dëmtuar dhe Son i skualifikuar, i cili duket se kishte humbur busullën siç ndodhi me Realin dhe Juve, dhe një rimëkëmbje në të cilën ekipi vendas u përpoq për të rimarrë rezultatin duke shtyrë përpara, por edhe duke rrezikuar përgjigjen e rivalëve: dhe në fakt nuk ishte e vogël që, në fund të një veprimi tjetër të mirë, Ajaxi ishte afër golit te dyte menNeres që përfundoi në shtyllë. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*