Një mekanik ëshë shtypur nga rrotat e një avioni të Kuwait Airways. Nuk kishte asgjë për të bërë. Kompania ka hapur një hetim. Puna vazhdon të qartësojë incidentin dhe të rindërtojë dinamikën e saktë të incidentit që përfshiu dhe vrau një punonjës të aeroportit. Kuwait Airways ka lëshuar detajet në Twitter, duke shprehur ngushëllimet e saj. Incidenti dramatik ndodhi të hënën më 6 maj 2019.

  • Megjithëseaksidentet që përfshijnë transportin ajror janë më rrallë se numri dramatik i aksidenteve që ndodhin çdo ditë në rrugët tona, në muajt e fundit është regjistruar një rritje e numrit të viktimave. Një rritje e mprehtë në vdekjet nga aksidentet ajrore krahasuar me 2017, por 2018 ende qëndron si viti i nëntë i sigurtë i regjistruar ndonjëherë. Kjo është ajo që del nga të dhënat e mbledhura nga Rrjeti i Sigurisë së Aviacionit (ASN) me seli në Holandë. 
  • Në 2018, 556 njerëz vdiqën në aksidente ajrore krahasuar me 44 në vitin 2017. Katastrofa më e keqe në qiell ndodhi tetorin e shkuar kur një aeroplan i Lion Air u rrëzua në Indonezi duke shkaktuar 189 viktima. 2017 ishte viti më i sigurt në histori për linjat ajrore komerciale pa incidente të avionëve të pasagjerëve të regjistruar. Megjithëse në vitin 2018 kishte gjithsej 15 viktima të avionëve, pamja e përgjithshme e sigurisë në qiell është përmirësuar gjatë 20 viteve të fundit, sipas të dhënave të ASN.
  • Megjithatë, 2019 duket se nuk ka filluar në mënyrën më të mirë. Një Boeing 737 ra në Etiopi duke shkaktuar 157 viktima. Avioni është më 10 mars, vetëm gjashtë minuta pas ngritjes nga Addis Abeba. Pastaj aksidenti në Moskë, ku rrufeja dëmtoi motorin duke shkaktuar 41 vdekje dhe dhjetëra të plagosur.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

*