Ambasada amerikane në Tiranë ka vendosur të bëjë një përmbledhje të Reformës në Drejtësi në Shqipëri, e cila ka nisur të japë rezultatet e para me procesin e Vettingut te gjyqtarët e prokurorët.

SHBA sqaron përmes një videoje në “Facebok” rrugën se si procesi i Vettingut do të sigurojë që të gjithë të jenë të barabartë përpara ligjit.

Ndër të tjera, SHBA iu bën apel qytetarëve shqiptarë të shohin dhe të mësojnë se si do ta ndryshojë procesi i Vettingut sistemin e drejtësisë.

“Sipas një sonsdazhi të vitit 2012, 25% e gjyqtarëve pranuan se në sallat e gjyqit kishte korrupsion dhe 57% pranuan një nivel të caktuar ndërhyrjeje politike në vendim-marrjet e tyre. Kjo tregonte se sistemi i drejtësisë nuk ishte fort i drejtë”, thuhet në video.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

*