Nga Ergys Alushi
Një mëngjes Tetori, viti 1947, përpara një godine të vogël dykatëshe, në lagjen “Varrosh,”, përballë kishës katolike, pati një gjallëri të pazakontë.
Grupe të rinjsh të moshave nga 14 deri ne 19 vjeç, do të tërhiqnin vëmendjen e shtëpive përreth, të cilat jetonin përdite me monotinë e atyre pak ngjarjeve, historitë e të cilave tregoheshin nga njerëzit që jetonin në të dyja anët e rrugicës së vjetër.
Aty rreth orës 10, kur numri arriti në 42, u përhap lajmi se tek godina do të hapej një shkollë e mesme dhe të rinjtë aty, të veshur me rrobat më të mira që mund të kishin, ishin nxënësit e saj të parë.
Dhe në të vërtet kështu ndodhi, kur në oborrin e vogël të shtëpisë së vogël dykatëshe, do të merrte jetë shkolla që në historinë e arsimit vlonjat dhe atij shqiptarë, do të njihej, gjimnazi “Ali Demi”
Historia vazhdon…

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

*