Nga Agron Brataj

Dënimi i OKB-së për ekzekutimet “tronditëse” të 37 njerëzve dje në gjashtë qytete arabe, të kryera pavarësisht shqetësimeve serioze nga ekspertë dhe organe të shumta të OKB-së, është dënuar. “Është e vështirë se të paktën tre prej të vrarëve ishin të mitur në kohën e bindjes së tyre”, tha Komisioneri i Lartë i Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut Michelle Bachelet në një njoftim të lëshuar në Gjenevë. Bachelet i kërkoi qeverisë së Arabisë Saudite që të rishikojë ligjin mbi antiterrorizmin, të ndalojë dënimin me vdekje ndaj fëmijëve dhe të pezullojë ekzekutimet.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

*