Të shtunën, më 20 korrik, një avion i vogël u rrëzua në një ndërtesë në qytetin Bruchsal, në landerin e Baden-Wuttemberg. Sipas disa dëshmitarëve të ngjarjes duket se avioni ka humbur kontrollin në një përpjekje për të bërë një ulje emergjente. Të tre personat në bordin e avionit vdiqën nga ndikimi.

Rrëzimi i avionit në Gjermani
Sipas autoriteteve të qytetit fqinj të Karlsruhe, aeroplani do të mundohej të bënte një ulje emergjente në një aeroport aty pranë, por përfundoi kundër një ndërtese . I pyetur për këtë çështje, klubi aero Bruchsal njoftoi se anëtarët e saj përdorin çdo ditë rripin e tyre të uljes, të vendosur rreth 60 kilometra larg Shtutgartit. Në momentin që policia ende nuk ka arritur të sqarojë arsyet pse ulja e pretenduar ka shkuar keq.

Hetuesit po studiojnë aktualisht pamjet e kamerave të sigurisë në zonë. Në të njëjtën kohë, autoritetet raportuan se ata do të përdorin numrin e licencës së avionit për të gjurmuar identitetin e 3 personave që kanë vdekur në bord, përveç itinerarit të fluturimit të kryer.

Ndërtesa e goditur nga avioni
Në një përpjekje për të dalë, aeroplani goditi një gardh metalik para se të thyej murin e pasmë të një dyqani hardware. Përkundër rrëzimit, klientët dhe stafi i dyqaneve u evakuuan menjëherë dhe asnjë prej tyre nuk u plagos. Aktualisht pritet një vlerësim strukturor i dëmtimit të ndërtesës. Rrugët përreth ishin të mbyllura për trafikun për shkak të humbjes së madhe të vajgurit nga tanket e avionit.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

*