Nga Agron Brataj
21:00 – Plagoset një prej protestuesve në hyrje të Parlamentit, nga ku po hidheshin kapsolla dhe fishekzjarrë në drejtim të policisë. I plagosuri u dërgua drejt ambulancës nga protestuesit e tjerë.
20:58 – Ministri Lleshaj: I bëj thirrje Lulzim Bashës që të ndalojë sulmin ndaj forcave të Policisë së Shtetit!
20:55 – Policia bën thirrje që personat e maskuar të largohen nga protesta dhe të ruhet qetësia.
20:50 – Presidenti i Republikës, Ilir Meta bën thirrje për vetëpërmbajtje, shmangien e incidenteve dhe provokimeve.
20:45 – Është tensionuar situata pranë hyrjes së Parlamentit, ku protestuesit fillimisht prishën gardhin metalik e më pas nisën të hedhin kapsolla, flakadanë e gurë në drejtim të forcave të policisë.
20:42 – I pranishëm te Parlamenti, përveç kreut demokrat Basha, është edhe Sali Berisha dhe ish-deputetë të tjerë të PD
20:39 – Protestuesit zhvendosen te Parlamenti. Menjëherë kanë nisur prishjen e gardhit metalik që ishte vendosur para Parlamentit. Kordoni i parë i policisë është tërhequr pas. Nis hedhja e kapsollave.
20:25 – Basha, thirrje protestuesve: Të gjithë bashkë drejt Parlamentit
20:12 – Basha: Nuk mund të pranojmë që Rama të na mbajë mbyllur dyert e Evropës
Lulzim Basha deklaroi në fjalën e tij se populli shqiptar nuk mund të pranojë kurrë atë që ai e quajti “errësirën e tiranisë së krimit”.
“Beteja jonë për zgjedhje të lira dhe të ndershme nuk mund të pranojë Edi Ramën dhe bandën e tij për të mbajtur përherë të mbyllur derën e Evropës”, tha kreu i Partisë Demokratike.
“Ky komb është bashkuar në histori rreth kauzave të mëdha dhe në bashkimin e tij ka bërë të mundur largimin e të keqes. Askush nuk e ndal dot kauzën tonë për liri dhe demokraci. Sot, Edi Rama ka vetëm një propozim për ju. Ju vodhi votat në vitin 2017 me kriminelët dhe asnjë nuk mbajti përgjegjësi; vodhi miliona euro me oligarkët dhe askush nuk doli përpara drejtësisë; tani, kur ne themi që nuk e pranojmë më padrejtësinë, ai thotë se do ju vjedh edhe më shumë. Kjo është përgjigjja e tij. A mundet shqiptarët ta pranojnë këtë përgjigje? Ne do ta shporrim qeverinë e krimit! Ora kur qeverinë e drejtonte një njeri i ardhur në pushtet me bandit po marrin fund”, shtoi Basha.
20:08 – Protestuesit nisën të hedhin kapsolla në drejtim të Kryeministrisë, duke lënduar edhe një prej efektivëve. Basha bën thirrje që policët të mos preken.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

*