Dalin detaje të reja për operacionin e djeshëm në Greqi, ku u kapën 165 milion dollarë në një gomone.

Burime për Albania Times, bëjnë të ditur se mbrëmjen e djeshme është kontrolluar çdo gjë e gjetur në gomone me ndihmën e qenit nuhatës. 3 të arrestuarit, dy shtetas shqiptar dhe një shtetas italian janë shoqeruar në policinë e Mitilinit.

Ndërkohë, vijojnë kërkimet për gomonen e dytë.

Kujtojmë se masdites e djeshme, një anije që mbante kokainë me vlerë më shumë se 165 milion dollarë u kap nga Garda Bregdetare e Sh.B.A. Anija me një gjatësi prej 40 metrash po shkonte drejt Sh.B.A në fillim të këtij muaji kur u ndalua në Oqeanin Paqësor.

Anëtarët e ekuipazhit në anije të prerjes Valiant përgjuan gjysmë zhytësin e ngarkuar nga droga, të vetë-lëvizshme gjatë një patrullimi rutinë në ujërat ndërkombëtare. Ata kapën katër trafikantë të dyshuar  në kontrabandë të drogërave të forta.

Nëndetësja fillimisht u zbulua nga aeroplanët patrullues detarë përpara se ekuipazhi Valiant të dërgohej për ta përgjuar nga Task Force Ndërinstitucionale e Jugut. Ekipi mbërriti pas perëndimit të diellit dhe ishin të suksesshëm në mëngjes herët, me ndihmën e marinës kolumbiane.

Sipas Rojes Bregdetare, anëtarët e ekuipazhit sollën rreth 1,100 paund kokainë mbi Valiant. Sasia e mbetur nuk mund të merrej nga nëndetësja për shkak të sigurisë. “Nuk ka fjalë për të përshkruar ndjenjën që ekuipazhi Valiant po përjeton tani,” tha Matthew Waldron, oficer komandues i Valiant.

“Në një periudhë 24-orëshe, të dy ekuipazhet kaluan ekuatorin dhe përgjuan një nëndetëse të vetë-lëvizshme të ngarkuar me drogë. Secila brenda vetvetes është ngjarje e rëndësishme në karrierën e çdo prerësi. Të marra së bashku, megjithatë, është me të vërtetë e jashtëzakonshme pashembullt. Kjo ndërhyrje ishte një evolucion i gjithanshëm, dhe secili anëtar i ekuipazhit bëri diçka përtej thirrjes së detyrës,” shtoi Waldron.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

*