Një udhëtim ëndrrash u shndërrua në një makth për 1000 pasagjerët në bordin e një anije lundrimi që u godit nga stuhitë, duke plagosur 100 prej tyre. Anija “Spirit of Discovery” e Saga Cruises ishte në fazën e fundit të një udhëtimi 14-ditor evropian, kur ndodhi moti i keq të shtunën në Gjirin e Biscay. Zona ndodhet në pjesën Oqeanit Atlantik, në brigjet perëndimore të Francës dhe në bregun verior të Spanjës.

Lundrimi nisi nga Portsmouth në Mbretërinë e Bashkuar më 24 tetor, duke u premtuar turistëve “diell dimëro” në “arkipelagun e puthur nga dielli” të Ishujve Kanarie, një territor spanjoll në brigjet e Afrikës veriperëndimore.

Anija do të ndalej në ishullin Madeira, përpara se të nisej për në ishujt Kanarie të La Palma, Tenerife, Lanzarote, Fuerteventura dhe Gran Canaria. Pas dy ditësh në det, ai do të ankorohej në La Coruña në Spanjë, përpara se të mbërrinte në Portsmouth pas një dite tjetër detare.

Gjithçka shkoi sipas planit deri në ditën e 10 të udhëtimit më 2 nëntor, kur anija ishte në rrugë për në Gran Canaria, ndërsa stuhitë po afroheshin. Oficerët vendosën të anulojnë ndalimin dhe të nisen për në La Coruña, në një përpjekje për të kapërcyer stuhinë.

Por porti u mbyll ndërsa anija ishte rrugës dhe u mor një vendim për të vazhduar në Portsmouth – një distancë prej mbi 600 milje detare dhe të paktën dy ditë udhëtim. Saga Cruises nuk iu përgjigj një pyetjeje se pse anija nuk u përpoq të ankorohej diku tjetër, ose të kthehej prapa, në vend që të provonte udhëtimin. Në itinerar, kishte dy ditë “në det” midis Gran Canaria dhe La Coruña, dhe një e treta nga Spanja në Britani.

Duke kapur pjesën më të madhe të stuhisë në Gjirin e Biscay, sistemi i sigurisë së anijes u aktivizua, duke bërë që anija të përkulej në të majtë dhe duke sjellë një ndalesë të menjëhershme. Për pasojë, la të plagosur rreth 10% të pasagjerëve në bord, pesë prej tyre të plagosur rëndë.

Ekuipazhi i anijes më pas vendosi të qëndronte në pozicion, në vend që të përpiqej të vazhdonte udhëtimin për në Britani. Gjiri i Biscay është i famshëm për motin e tij të pabesë dhe valët e larta. Pasagjerët raportuan gjendjen e tyre të rëndë në mediat sociale, ku disa thanë se mendonin se do të vdisnin. Ata ndanë gjithashtu një pamje të vendndodhjes së anijes të shtunën mbrëma, duke vënë në dukje se ajo ishte e vetmja anije pasagjerësh në Gjirin e Biscay në kohën e stuhisë.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

*