Rubrika : Historia vazhdon nga Ergys Alush

i

Kur në Vlorë zhvillohej gara per gjuajtjen e sardeles

Viti 1952

9 brigada peshkataresh të Vlorës, gjuajtën 120 kv sardele.
Natën e 16 majit u arrit rekordi, 50 kv sardele.

Gjatë netëve të 17 e 18 majit, megjithë furtunën e madhe në Adriatik u kapën 70 kv.
Garën e fitoi brigada “8 Shtatori”që udhëhiqet nga Musa Sejdini me 35 kv sardele dhe në vend të dytë brigada “Patogu” me 30 kv.

Ato ditë pati bum sardelesh në tregjet e Vlorës.

Ne kombinatin e konservave u rrit prodhimi per eksport

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

*