Studiuesit kanë zbuluar një kontinent të fshehur në Tokë, por nuk është Atlantis.

Kontinenti me madhësinë e Grenlandës fshihet nën ujë në Mesdhe.

E quajtur “Adria e Madhe”, nga studiuesit në Universitetin e Utrecht në Holandë, pjesa e humbur e kontinentit u nda nga Afrika e Veriut dhe u vendos nën Evropën Jugore rreth 140 milion vjet më parë.

“Pa e kuptuar atë, një numër i madh turistësh kalojnë pushimet e tyre çdo vit në kontinentin e humbur, Adria e Madhe,”-tha autori i studimit, Douëe van Hinsbergen.

Studimi u botua këtë muaj në revistën Gondwana Research.

Pjesa e mbetur e këtij kontinenti është një rrip që shkon nga Torino përmes Detit Adriatik deri taka e çizmes së Italisë.

Kjo zonë quhet Adria nga gjeologët, kështu që studiuesit i referohen kontinentit të pazbuluar më parë si Adria e Madhe.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

*