Pas tetë vjetësh, Pedro Sanchez po fillon ta çojë Partinë Socialiste në një fitore elektorale, por triumfi i tij personal mund të jetë siguria e vetme dhe ndoshta e tejkaluar i zgjedhjeve që, sipas sondazheve, do të shënojnë lindjen e një Parlamenti të lirë nga shumicat e qëndrueshme dhe në rrezik të krizës së qeverisjes afatshkurtër. Ka një bum në pjesëmarrje: në orën 18.00, 60.72% të atyre që kanë të drejtë kanë votuar, + 9.5% krahasuar me 2016.

PSOE është kredituar me rreth 130 vende, larg nga shumica e nevojshme prej 176, edhe me ndihmën e aleatëve të krahut të majtë të Unidos Podemos, që mund të sjellë pak më shumë se tridhjetë parlamentarë. Nga ana tjetër, me gjithë vendet e Partido Popular dhe Ciudadanos, madje edhe me të drejtën e ultra të djathtës së re Vox, nuk do të arrijë 160 dhe pa asnjë shpresë për mbështetje tjetër të mundshme.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

*