Dyzet e një veta u vranë pasi një aeroplan rus bëri një ulje emergjente dhe shpërtheu në aeroportin Sheremetyevo në Moskë.

Video në mediat sociale tregojnë pasagjerët që përdorin rrëshqitjet e daljes emergjente për t’i shpëtuar avionit Aeroflot që digjet.

Dy fëmijë dhe një mjek i fluturimit ishin midis të vdekurve, raportojnë mediat ruse.

Një dëshmitar tha se ishte një “mrekulli” që ikën nga avioni, i cili mbante 73 pasagjerë dhe pesë veta të ekuipazhit.

“Janë 37 të mbijetuar, 33 pasagjerë dhe katër anëtarë të ekuipazhit”, tha një zyrtar i komisionit hetimor, Yelena Markovskaya.

Pesë vetë janë në spital.

Aeroflot, transportuesi kombëtar i Rusisë, tha se aeroplani ishte i detyruar të kthehej në aeroport “për arsye teknike”, por nuk funksionoi.

Disa fluturime janë transferuar në aeroporte të tjera.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

*