Përgatiti Agron Brataj


Ora 15.30 Delegacioni rus u nis për bisedime me Kievin

Delegacioni negociator rus është rrugës për në vendndodhjen sekrete ku do të zhvillohen bisedimet me Ukrainën. Lajmi është bërë i ditur nga agjencia shtetërore bjelloruse Belta.

15.28 Dombrovskis, përpara me presion ndaj Moskës

“Ky është qëllimi: të dobësojmë bazën ekonomike ruse, ta privojmë atë nga teknologjitë dhe tregjet kritike dhe të paralizojmë aftësinë e Putinit për të financuar makinën e tij të luftës. Ne do të vazhdojmë të ushtrojmë presion maksimal mbi Kremlinin për sa kohë që Rusia refuzon të ndalojë agresionin e saj. “. Kështu ka thënë nënkryetari ekzekutiv i Komisionit Evropian, Valdis Dombrovskis.

15.18 Kryebashkiaku Konotop, marrëveshje për armëpushim me rusët

Një marrëveshje për një armëpushim do të ishte gjetur midis administratës lokale të Konotop, në rajonin Sumy, në veri-lindje të Ukrainës, dhe trupave ruse që kishin kërcënuar se do të “shkatërronin qytetin me artileri” Kështu deklaroi kreu i administratës ushtarake rajonale, Dmytro Zhyvytsky, cituar nga CNN, duke argumentuar se marrëveshja nuk parashikon “ndonjë ndryshim të qeverisë. Nuk do të ketë lëvizje të trupave. Flamuri ukrainas është në vendin e tij”. ai siguroi Zhyvytsky, duke theksuar se marrëveshja parashikon shmangien e “provokimeve të ndërsjella”. Armëpushimi deri më tani nuk është konfirmuar nga forcat e Moskës.

15.06 Kirill dhe Vasilij Petrenko,i kërkojnë Presidentit Putin ndaloj ofensiven.

Valerj Gergiev që preferoi të dëbohej nga Scala dhe Filharmonia e Mynihut për të mos mbajtur qëndrim, ka nga ata që, gjithmonë rusë, hapen hapur. Kreu i Berlinit Kirill Petrenko dje dhe sot Vasily Petrenko, drejtor muzikor i Orkestrës Mbretërore Filarmonike në Londër, janë shprehur hapur kundër pushtimit. “Sulmi tinëzar i Putinit ndaj Ukrainës, i cili shkel të drejtën ndërkombëtare, është një thikë në shpinë të gjithë botës paqësore. Është gjithashtu një sulm ndaj arteve, të cilat, siç e dimë, bashkohen përtej kufijve. Unë jam solidar i plotë me të gjithë kolegët e mi ukrainas”, tha Kirill Petrenko nga Berlini.

15.04 Kryebashkiaku Mariupol, i pamundur evakuimi i civilëve, 500 mijë të bllokuar

Mariupol ka qenë objektiv i bombardimeve të pandërprera prej 12 orësh nga forcat ruse, të cilat “bënë gjithçka për të parandaluar daljen e civilëve: 500,000 njerëz mbetën të bllokuar”. Kështu u shpreh në një fjalim të transmetuar në televizion nga Vadym Boichenko, kryebashkiak i qytetit port strategjik.
Pushtimi i Mariupolit, ku jetojnë gjysmë milioni njerëz, është thelbësor për rusët pasi do të lejonte krijimin e një ure tokësore midis Krimesë dhe Donbasit. “Ne nuk mund t’i largojmë as të plagosurit nga rrugët, shtëpitë dhe banesat sepse bombardimet nuk ndalen,” shpjegoi Boichenko.

14.58 kapet një Ushtari rus i cili tha se , Putini pretendonte ta fitonte luftën në 3 ditë

“Putini planifikoi të merrte Ukrainën për tre ditë. Furnizimet e ushqimit që u shpërndau ushtarëve të tij kur i dërgoi për të luftuar” ishin të mjaftueshme për atë kohë. Një ushtar rus i kapur tha në një video të postuar në Telegram nga Shërbimi i Sigurisë së Kievit. Ushtari shfaqet ulur, me duar të lidhura pas shpine dhe me një fashë të dukshme të gjakosur rreth ballit. “Me urdhër të udhëheqjes së lartë të Federatës Ruse”, për më tepër, ushtrisë “u morën telefonat celularë dhe dokumentet”.

14.49 Kiev, 4 të vdekur dhe 9 të plagosur në sulmin e ri në Kharkiv
Të paktën katër persona vdiqën dhe 9 u plagosën pas sulmit të fundit në Kharkiv. Kjo është raportuar nga shërbimet e urgjencës ukrainase të cituar nga Guardian.

14.50 Brazili transferon ambasadorin nga Kievi në Lviv

Qeveria braziliane ka urdhëruar tërheqjen nga Kievi të ambasadorit të saj në Ukrainë, Norton Andrade Mello Rapesta, i cili tani është zhvendosur në Lviv, rreth 460 kilometra larg kryeqytetit. Qyteti ndodhet në kufi me Poloninë, ku ofrohet mbështetje për brazilianët që përpiqen të largohen nga vendi.

14.48 Kiev, forcat ruse i afrohen centralit bërthamor Enerhodar

Ushtria ukrainase në afërsi të Enerhodarit, një qytet në Ukrainën juglindore, shtëpia e gjashtë reaktorëve bërthamorë të epokës sovjetike, është gati për të mbrojtur veten ndërsa forcat ruse po afrohen. Kështu deklaroi Anton Heraschenko, zëvendësministër i Brendshëm i Kievit, sipas Kyiv Post, duke deklaruar se njësitë ukrainase do të mbajnë qëndrimin e tyre deri në fund. Heraschenko theksoi se reaktorët bërthamorë janë ndërtuar në mënyrë solide dhe superstruktura e tyre kryesore është e papërshkueshme nga të gjitha armët.

14.32 Kiev, delegacione me të njëjtën përbërje në bisedime

Edhe pala ruse konfirmoi se të njëjtat delegacione nga raundi i parë i negociatave do të jenë të pranishëm në bisedime. “Delegacioni ynë është gati të vazhdojë bisedimet,” tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov, cituar nga BBC. Për palën ruse, kryenegociatori do të jetë ende Vladimir Medinsky.

14.24 Rusia: presim sens të përbashkët nga NATO

Rusia pret që NATO të përdorë “arsye të shëndoshë” për të shmangur konfliktin. Kështu deklaroi zëvendësministri i Jashtëm rus Alexander Grushko i cituar nga TASS. Shpresojmë që vendet anëtare të NATO-s “do të marrin një pozicion për të mbrojtur interesat e tyre kombëtare,” shtoi ai.

14.16 Kharkiv, qendra e qytetit bombardohet përsëri

“Raketat ruse goditën sërish qendrën e Kharkiv”. Mediat ukrainase dhe ndërkombëtare e raportuan këtë, duke cituar shërbimin shtetëror të urgjencës të Ukrainës, sipas të cilit sulmi dëmtoi ndërtesën e këshillit bashkiak, Pallatin e Punës dhe ndërtesa të tjera.

13.57 Kryetari Mariupol: qyteti nuk ka furnizim me ujë

Qyteti i Mariupolit i mbaroi furnizimi me ujë pasi mbrohej nga një sulm i vazhdueshëm nga forcat ruse, tha kryebashkiaku Vadym Boichenko në një transmetim të drejtpërdrejtë në TV ukrainas.

13.52 Kiev, mbi dy mijë civilë të vdekur

Pushtimi rus i Ukrainës vrau më shumë se 2000 civilë ukrainas dhe shkatërroi qindra objekte, duke përfshirë objektet e transportit, spitalet, kopshtet e fëmijëve dhe shtëpitë, sipas autoriteteve shëndetësore ukrainase, raporton Reuters.

13.42 Peskov, ekonomia ruse nuk do të shembet

Ekonomia ruse është goditur nga sanksionet e vendosura nga Perëndimi, pranoi zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov, i cili iu përgjigj këtë mëngjes një sërë pyetjesh të bëra nga gazetarët e huaj nëpërmjet videokonferencës. “Ekonomia ruse po merr goditje serioze”, tha zëdhënësi i Kremlinit. “Por ka një kufi sigurie, ka potencial, ka plane, puna është në progres”. Prandaj, sipas Peskov, “Ekonomia do të mbetet në këmbë”. Në çdo rast, qeveria ruse mund të shkojë aq larg sa t’i konsiderojë të gjitha vendet që vendosin sanksione kundër vendit “de fakto armiqësore”.

13.37 Johnson, Putin është një kriminel lufte

Kryeministri britanik Boris Johnson në Dhomën e Komunave akuzoi Rusinë e Vladimir Putin për kryerjen e “krimeve të luftës” në Ukrainë. Kryeministri e tha këtë në përgjigje të një pyetjeje nga kreu i grupit skocez të pavarësisë, Ian Blackford. Londra është e gatshme të marrë çdo akuzë përpara një gjykate ndërkombëtare.

13.33 Nyt, deri në 2000 vdekje ruse gjatë pushtimit

Shtetet e Bashkuara vlerësojnë se vdekjet ruse në pushtimin ukrainas janë rreth 2000. E raporton New York Times duke cituar disa burime, sipas të cilave nuk është e mundur të llogariten saktësisht viktimat e konfliktit. Sipas disa zyrtarëve të tjerë të Pentagonit, viktimat janë rreth 1500 nga rusët dhe 1500 nga ukrainasit

13.33 Kryebashkiaku Kherson, ne jemi ende duke luftuar. Rezistencë përtej pritshmërive

Qyteti i Khersonit është në qendër të luftimeve të dhunshme me versione kontradiktore të asaj që po ndodh: rusët kanë njoftuar se kanë marrë “kontrollin e plotë” por për kryebashkiakun Ihor Kolykhaev është “ende Ukrainë”. “Ne jemi ende të palëkundur,” tha ai, pasi raportoi se trupat e Moskës deri më tani kanë kapur stacionin hekurudhor dhe portin.

13.13 Ultimatumi i rusëve në Konotop: “Dorëzohuni ose do t’ju djegim për tokë”
“Dorëzohuni ose do t’ju djegim për tokë me artileri.” Ky është ultimatumi i nisur nga trupat ruse në qytetin e Konotop, në rajonin Sumy, në veri të Ukrainës. Kështu ka thënë kryetari i bashkisë, Artem Semenikhin, cituar nga mediat ukrainase, duke folur me bashkëqytetarët e tij në shesh. “Na kanë vënë një kusht. Tani nëse fillojmë rezistencën, ata e shkatërrojnë qytetin me artileri – shtoi kryebashkiaku – unë po luftoj për këtë. Por vendimi duhet marrë të gjithë së bashku, sepse artileria ka për qëllim. të na shfarosin”.

13.01 Kiev mohon, Kherson ende nën kontrollin tonë

Ushtria ruse këtë mëngjes pretendoi se kishte pushtuar qytetin, por autoritetet ukrainase e mohuan lajmin.

12.50 Zelensky, “Pas Babi Yar, a do të jetë radha e Katedrales së Shën Sofisë?”
Pas mauzoleumit të Babi Yar në Kiev, çfarë tjetër duan të godasin rusët në kryeqytet?: “Katedralja e Shën Sofisë? Manastiri i Shpellave? Kisha e Shën Andreas?”. Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky e tha këtë në videon e tij të sotme, në të cilën ai akuzoi Kremlinin se “dëshiron të fshijë historinë” e Ukrainës.

12.40 Kiev, NATO po vlerëson zonën e ndalim-fluturimit

NATO dyshohet se po “konsideron” mundësinë e krijimit të një zone ndalim-fluturimi mbi qiejt e Ukrainës me kërkesë të Kievit. Këtë e ka thënë ministri i Jashtëm ukrainas, Dmytro Kuleba, i cituar nga Sky News Uk. Ky opsion, i përjashtuar në mënyrë eksplicite deri dje nga liderët perëndimorë si Joe Biden apo Boris Johnson, do të parashikonte automatikisht mundësinë për të synuar avionët ushtarakë rusë dhe për rrjedhojë, në letër, për të shkaktuar një konfrontim të drejtpërdrejtë me Moskën.

12.35 Kiev, raundi i dytë i negociatave me Moskën në mbrëmje

Raundi i dytë i negociatave ndërmjet Ukrainës dhe Rusisë do të zhvillohet sot në mbrëmje. Kjo u bë e ditur nga presidenca ukrainase, pasi Moska tha se ishte e gatshme të vazhdonte bisedimet në mbrëmje.

12.33 Moskë, ndalesa e mundshme e marrëdhënieve diplomatike me GB

Ambasadori rus në Mbretërinë e Bashkuar, Andrey Kelin, nuk e përjashton përfundimin e plotë të marrëdhënieve diplomatike mes Londrës dhe Moskës. Diplomati theksoi se nëse nuk paraqitet zgjidhje për të zgjidhur problemin e financimit të ambasadës, i penguar nga sanksionet, Kremlini mund të ndërmarrë veprime kundër ambasadës britanike në Moskë.

12.26 Von der Leyen, kushdo që ikën nga bombat e Putinit është i mirëpritur

“Evropa qëndron pranë atyre që kanë nevojë për mbrojtje. Të gjithë ata që ikin nga bombat e Putinit janë të mirëpritur në Evropë. Ne do t’u ofrojmë mbrojtje atyre që kërkojnë strehim dhe do të ndihmojmë ata që kërkojnë një rrugë të sigurt për në shtëpi.” Kështu shkruajti presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, në Twitter.

12.22 Kharkiv, pas bastisjes së skeleteve të pemëve dhe kufomave të makinave

Skelete pemësh të djegura, mbetje predhash mortajash dhe kratere në mes të rrugës, kufoma makinash mes të cilave disa banorë, madje edhe një fotograf po përparojnë me kujdes: këto janë pamjet që vijnë nga qyteti ukrainas i Kharkiv, ku burime nga agjencia Dire raportoni këtë mëngjes për “një bastisje të re” dhe “shumë viktima”.

12.09 Unhcr, 836 mijë refugjatë që nga fillimi i konfliktit

836,000 refugjatë janë larguar nga Ukraina që nga fillimi i konfliktit. Kjo është raportuar nga UNHCR, Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Refugjatët, në një raport të ri mbi numrin e ukrainasve që kanë gjetur strehim në vendet fqinje, veçanërisht në Poloni. Ky është një kapërcim prej rreth 160 mijë personash krahasuar me të dhënat e publikuara dje nga Komisioneri i Lartë, Filippo Grandi.

11.55 Kiev, gati për bisedime, por ne nuk pranojmë ultimatumet ruse

Kievi thotë se është gati për raundin e dytë të bisedimeve me delegacionin rus, por shton se nuk do të pranojë ultimatumin nga Moska: Ministria e Jashtme e Ukrainës, e cituar nga TASS, thotë kështu, duke shtuar se nuk është e qartë se kur do të zhvillohen negociatat.

11.49 Rusi: Peskov, gati për të rifilluar negociatat, presim delegacionin ukrainas

Delegacioni rus është gati të rifillojë negociatat “dhe do të presë negociatorët ukrainas në vend këtë pasdite ose vonë në mbrëmje”. Kështu ka thënë zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, por nuk ka dashur të saktësojë se ku do të zhvillohen negociatat.

11.47 Në Kharkiv u godit edhe Universiteti

Bombat masive të mëngjesit të sotëm në Kharkiv goditën ndërtesat e policisë, shërbimeve të sigurisë dhe madje edhe Universitetin Kombëtar Karazin. BBC raportoi, duke nënvizuar se sulmet e reja ndodhën rreth orës 08.10 me orën lokale (7.10 në Shqipëri), duke shkaktuar të paktën katër viktima. Fotot tregojnë zjarrfikësit duke shuar zjarret në një ndërtesë universiteti dhe një stacion policie. Kryetari i qytetit mëngjesin e sotëm tha se deri më tani janë regjistruar 21 viktima që nga fillimi i bombardimeve ruse të qytetit
11.40 Scholz: “NATO nuk do të ndërhyjë në aspektin ushtarak”

“Ne nuk do të ndërhyjmë ushtarakisht. Dhe kjo vlen edhe për NATO-n: edhe të tjerët jo. Në këtë situatë do të ishte gabim”. Kështu tha Olaf Scholz në Jeruzalem për konfliktin në Ukrainë të nisur nga forcat e armatosura ruse. “Ajo që ne bëjmë është të mbështesim” vendin, në drejtim të “ndihmës financiare dhe të mirave materiale”. Sipas kancelares gjermane, “sanksionet kanë treguar tashmë efektet e tyre të para, këto janë vendimet e duhura”.

11.31 Turqi: “Mohohet kalimi i tre anijeve ruse”. Zbatohet konventa e Montreux

Ministri i Jashtëm turk, Mevlut Cavusoglu, njoftoi se më 27 dhe 28 shkurt Turqia refuzoi lejen për 3 luftanije ruse që kishin kërkuar të kalonin ngushticat e Bosforit dhe Dardaneleve drejt bazave ushtarake ruse të Detit të Zi. morën një kërkesë për kalimin e 4 anijeve luftarake, por 3 prej tyre nuk ishin të regjistruara në portet e Detit të Zi dhe ne thamë se duhej të ktheheshin në bazat nga ishin nisur”, tha Çavusoglu. Në bazë të dispozitave të Konventës së Montreux të vitit 1936, Turqia ka të drejtë të mbyllë kalimin e ngushticave të Bosforit dhe Dardaneleve për anijet luftarake të vendeve të përfshira në një konflikt në të cilin Ankaraja nuk është palë. Megjithatë, vendet bregdetare, si Rusia, mund të rikthejnë anijet luftarake, me kusht që ato të jenë të regjistruara në portin ku kërkojnë të kthehen.

11.24 Kryetari i Bashkisë së Kievit: “Trupat ruse vazhdojnë të afrohen”

Trupat ruse vazhdojnë t’i afrohen qendrës së Kievit. Këtë e ka bërë të ditur kryetari i kryeqytetit të Ukrainës, Vitali Klitschko. “Armiku po mbledh forcat më afër kryeqytetit”, shkruan Klitschko në Telegram. “Ne po përgatitemi dhe do të mbrojmë Kievin. Kievi po reziston dhe do të rezistojë,” shton ai.

11.23 Berlin: “Nëse Moska ndalon gazin, ne jemi gati”

Nëse Moska ndalon rrjedhën e gazit, “Gjermania është gati”. Këtë e siguroi ministri gjerman i Ekonomisë, Robert Habeck për transmetuesin Deutschlandfunk, duke shpjeguar se “në rastin ekstrem, në një afat të shkurtër, fabrikat e qymyrit do të mund të funksionojnë”, për ta bërë vendin më autonom nga Rusia.

11.15 Media ukrainase: Janukoviç në Minsk, Moska e kërkon atë president

Ish-presidenti ukrainas Viktor Janukoviç ndodhet në Minsk, kryeqyteti i Bjellorusisë. Kyiv Post shkruan në Twitter, duke shtuar se Kremlini dëshiron ta bëjë atë president të Ukrainës. Tweet-i shoqërohet me një foto të Yanukovych duke buzëqeshur së bashku me presidentin rus Putin. Yanukovych ishte president i Ukrainës nga viti 2010 deri në vitin 2014. Qeveria e tij u përmbys pas një valë protestash popullore.

11.08 Navalny në Twitter: “Demonstroni kundër luftës”

Disidenti rus Alexei Navalny u bën thirrje bashkëqytetarëve të tij të organizojnë protesta të përditshme kundër fushatës ushtarake në Ukrainë. Përmes zëdhënëses së saj, Kira Yarmysh, e cila përhapi përmes Twitter apelin e kundërshtarit të burgosur, Navalny kërkon “të dilni dhe të protestoni kundër luftës çdo ditë në orën 19:00 dhe në fundjavë në orën 14:00. qytet, kudo që të jeni”.

10,47 Çmimi i rritjes të gazit, prek nivelin më të lartë të të gjitha kohërave

Çmimi i gazit rritet si rezultat i pushtimit rus të Ukrainës dhe sanksioneve pasuese kundër Moskës, të cilat ngjallin frikën për furnizimet në Kontinentin e Vjetër. Kontrata e listuar në Amsterdam, e cila përfaqëson pikën referuese për gazin evropian, arrin një nivel të lartë historik prej 194 euro për megavat orë dhe më pas zbret në 154.4 euro kundrejt 147.5 në mbylljen e djeshme. Çmimi i të ardhmes së tregtuar në Londër është gjithashtu në ecuri, duke shënuar një rritje prej 25.3% në 363.5 pens për Mmbtu, Njësia Termike Britanike.
10.35 Kremlin: “Gati për të rifilluar negociatat sonte”

Delegacioni rus është gati të rifillojë bisedimet me Ukrainën këtë mbrëmje. Kështu ka thënë zëdhënësi i Kremlinit, Dmitri Peskov.

10.15 Unhcr: “Pothuajse 680 mijë njerëz janë larguar nga vendi”

Pothuajse 680,000 njerëz janë larguar nga Ukraina që nga fillimi i pushtimit rus. Kështu ka raportuar Filippo Grandi, drejtor i UNHCR-së, Agjencia e OKB-së për Refugjatët, sipas të cilit numri i përgjithshëm i refugjatëve mund të kalojë katër milionë. Mbi gjysma e atyre që u larguan nga vendi, rreth 377,400 azilkërkues, hynë në Poloni, shpjegoi Grandi, dhe këta janë kryesisht gra dhe fëmijë.

10 media ruse: raundi i ri i mundshëm i negociatave sonte

Raundi i dytë i negociatave midis Rusisë dhe Ukrainës do të zhvillohet, por ende nuk është caktuar saktësisht; mund të të marrë këtë mbrëmje. Lajmi është bërë i ditur nga agjencia ruse Ria Novosti, duke cituar burime të saj.

9.50 BE kërkon aktivizimin e mbrojtjes së përkohshme për ukrainasit

Komisioni Evropian propozon aktivizimin e direktivës për mbrojtje të përkohshme për t’u dhënë ndihmë të menjëhershme njerëzve që ikin nga lufta në Ukrainë. Të zhvendosurve do t’u jepet një leje qëndrimi dhe akses në arsim dhe në tregun e punës. “Që nga pushtimi ushtarak rus në Ukrainë, mbi 650 mijë njerëz kanë ikur në vendet fqinje anëtare të BE-së”, nënvizon Brukseli. Ekzekutivi i komunitetit paraqet gjithashtu udhëzime për një menaxhim më të mirë të mbërritjeve në kufijtë me Ukrainën dhe rekomandon krijimin e “korsive të posaçme të mbështetjes emergjente për të kanalizuar ndihmën humanitare”.

09.28 Koreja e Veriut mbron Moskën: “Rreziku më i madh është SHBA”

SHBA dhe aleatët e saj janë shkaku i krizës në Ukrainë, pasi ata kanë injoruar nevojat e drejta dhe të arsyeshme të sigurisë të Rusisë. Kështu deklaroi ambasadori i Koresë së Veriut në Kombet e Bashkuara, duke folur të martën në asamblenë e përgjithshme të OKB-së. “Rreziku më i madh me të cilin përballet bota tani është ngacmimi i SHBA,” tha ai.

09.25 Moskë: “Bisedime të reja nuk ka gjasa sot”

Sipas një burimi të intervistuar nga agjencia e lajmeve Interfax, nuk ka gjasa që një raund i dytë bisedimesh midis një delegacioni rus dhe ukrainas të zhvillohet sot. “Me shumë mundësi, kjo do të ndodhë në fund të javës,” tha ai. “Një skenar më realist është një datë më afër të premtes nëse pala ukrainase do të japë një përgjigje pozitive sot ose nesër,” tha burimi i dëgjuar nga Interfax. Nga ana e tij, Tass tha se bisedimet “nuk u anuluan, por u shtynë”.

09.12 Moskë: “Kulla televizive e Kievit jashtë funksionit”

Ministria ruse e mbrojtjes konfirmoi se forcat ajrore ruse goditën kullën kryesore televizive në Kiev në një sulm ajror, duke e nxjerrë jashtë veprimit, duke deklaruar megjithatë se nuk goditi asnjë ndërtesë banimi. Sulmi, tha zëdhënësi i ministrisë Igor Konashenkov, kishte për qëllim të pamundësonte aftësinë e Ukrainës për të organizuar “sulme informacioni”.

08.55 Çmimi i misrit rritet në nivelin më të lartë që nga viti 2013

Rritja e çmimeve të mallrave vazhdon. Në bursën e Çikagos, Bordi i Tregtisë së Çikagos (CBOT), kontratat e së ardhmes së misrit u hodhën në nivelin më të lartë që nga viti 2013 (+ 1,79% në 738 dollarë). E ardhmja e grurit po ashtu është ende në rrjedhë, duke arritur mbi 10 dollarë për buhel, pra busheli, njësia ndërkombëtare e matjes që në rastin e grurit është e barabartë me rreth 27.2 kilogramë.

08.36 Zelensky: “Pothuajse 6 mijë rusë të vrarë”

Forcat e Kievit do të kishin vrarë pothuajse 6000 rusë në këto 6 ditë konflikti. Kjo është bërë e ditur në një video-mesazh të ri, të publikuar
edhe në kanalin e tij Telegram, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky. Moska – shtoi ai – “nuk mund të fitojë me bomba dhe raketa”.

08.31 Të paktën 21 të vdekur nga bombardimet në Kharkiv

Të paktën 21 persona vdiqën dhe 112 të tjerë u plagosën nga bombardimet ruse në Kharkiv: këtë e bëri të ditur kryetari i qytetit në veri-lindje të Ukrainës, ku parashutistët rusë zbarkuan natën, cituar nga BBC. Guvernatori i rajonit të Kharkiv, Oleg Synegubov, tha – i cituar përsëri nga BBC – se “armiku rus ka pësuar humbje të konsiderueshme”.

08.10 Ministri rus i Mbrojtjes: “Ne kemi Kherson”

Ministri rus i Mbrojtjes njoftoi se ushtria e Moskës ka marrë qytetin Kherson në jug të Ukrainës

07.57 Në Kharkiv Departamenti i Brendshëm dhe universitetet goditën

Sipas mediave lokale në Kharkiv, ndërtesa e Departamentit të Brendshëm rajonal u godit nga një sulm me raketa dhe është shkatërruar pothuajse plotësisht. Sipas videove të publikuara nga Ukraina24 dhe UNIAN, ndërtesa e fakultetit të sociologjisë të Universitetit Kombëtar Karazin, e cila ndodhet përballë departamentit, është gjithashtu në flakë.

07.28 Alarmet ajrore në Kiev, Dnipr, Zhytomyr dhe Pryluky

Sirenat paralajmëruese për sulme ajrore kanë rënë në të gjithë rajonin e Kievit, kryeqyteti ukrainas, por edhe në Zhytomyr, në Pryluky në rajonin Chernihiv dhe në Dnipro. Kyiv Independent shkruan në Twitter.

07.26 Kharkiv: të paktën 21 të vrarë dhe 112 të plagosur në bombardimet

Guvernatori i Kharkiv po numëron viktimat: të paktën 21 njerëz vdiqën në bombardimin e qytetit, 112 të plagosur.
07.15 OKB: të paktën 136 civilë të vrarë në Ukrainë, 13 fëmijë
Sipas Kombeve të Bashkuara, të paktën 136 civilë janë vrarë deri më tani që nga pushtimi rus i Ukrainës që filloi të enjten e kaluar. Mes të vdekurve duhet të ketë 13 fëmijë. Sipas një zëdhënëse të Komisionerit të Lartë të Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut, Liz Throssell, të vdekurit aktualë duhet të jenë shumë më tepër.

07.10 Sberbank largohet nga tregu evropian

Kështu raporton agjencia ruse e shtypit Tass, duke cituar një shënim nga Banka. “Në kontekstin aktual, Sberbank ka vendosur të tërhiqet nga tregu evropian. Bankat filiale të grupit po përballen me një rrjedhje anormale të fondeve dhe një kërcënim për sigurinë e punonjësve dhe degëve,” tha banka. Shënimi thekson se “për shkak të urdhrit të Bankës Qendrore të Federatës Ruse, Sberbank i Rusisë nuk do të jetë në gjendje të sigurojë likuiditet për degët evropiane”.

06.43 “Rusët po pushtojnë Kherson”

Pushtimi rus i Khersonit është “duke u zhvilluar”: raportoi kryebashkiaku Igor Kolykhayev, i cili, sipas BBC Russian, i tha radios lokale se forcat ruse kanë marrë kontrollin e stacionit hekurudhor dhe portit. Luftimet po vazhdojnë tani dhe pushtimi i qytetit tonë po vazhdon”, tha ai, duke shtuar se ka shumë viktima, përfshirë civilë.

06.15 Takimi i dytë ndërmjet delegacioneve do të mbahet në Bjellorusi

Raundi i dytë i bisedimeve midis Ukrainës dhe Rusisë për të arritur një armëpushim, i planifikuar për sot, duhet të mbahet në Bjellorusi: këtë e tregojnë informacionet e marra nga TASS. Pas takimit të parë të hënën në kufirin midis Ukrainës dhe Bjellorusisë, ky duhet të zhvillohet në zonën Bialowieza, në rajonin perëndimor të vendit. “Megjithatë, ende nuk ka siguri për ngjarjen”, nënvizon agjencia ruse e lajmeve. Dje mediat ruse raportuan se do të mbahej në kufirin midis Ukrainës dhe Polonisë.

06.10 Twitter do të aplikojë sanksione ndaj mediave ruse

Twitter do të zbatojë sanksionet e vendosura nga BE ndaj mediave ruse RT dhe Sputnik kur urdhri të hyjë në fuqi, tha një zëdhënës i kompanisë për agjencinë e lajmeve Reuters.

05.09 Karkiv, sulmohet një spital

Ushtria ukrainase njoftoi mbërritjen e parashutistëve rusë në Kharkiv me një deklaratë në Telegram. “Trupat ajrore zbarkuan në Kharkiv natën dhe sulmuan një spital. Për momentin ka përleshje midis pushtuesve dhe ukrainasve”.

04.29 Trupat ajrore ruse në Kharkiv

Parashutistët rusë zbarkuan në Kharkiv dhe sulmuan një nga qendrat mjekësore ushtarake të qytetit. Agjencia e lajmeve UNIAN raporton.

03.50 Nafta kalon 110 dollarë për fuçi

Në qarqet elektronike, WTI kalon pragun e 110 dollarëve me një rritje prej 5.5%, ndërsa Brent qëndron në 111 dollarë. Të dyja janë çmimet më të larta në më shumë se shtatë vjet.

03.25 Biden e quan Putinin “diktator”

Biden: “Amerikanë, dua të jem i sinqertë me ju, siç ju kam premtuar gjithmonë. Një diktator rus” po pushton një vend të huaj dhe do të paguajë një çmim të lartë për të. “Në betejat kundër autokracive, demokracitë janë të bashkuara”, shton ai.

03.20 Biden paralajmëron oligarkët rusë

Perëndimi do të kapë jahtet, apartamentet luksoze dhe avionët privatë të oligarkëve rusë: ky është paralajmërimi i Biden në fjalimin e tij për gjendjen e shtetit. “Sonte them se oligarkët rusë dhe liderët e korruptuar që kanë bërë miliarda dollarë me këtë regjim të dhunshëm nuk do ta bëjnë më këtë. Departamenti i Drejtësisë po krijon një grup pune që do të gjurmojë krimet e kryera nga oligarkët rusë.” Fjalët e përshëndetura me duartrokitje.

03.17 Biden njofton mbylljen e hapësirës ajrore amerikane për fluturimet ruse
Siç ishte parashikuar, SHBA miraton të njëjtin vendim të marrë tashmë nga Bashkimi Evropian dhe Kanadaja

03.14 Biden: “Putini më i izoluar se kurrë”

Kreu i Kremlinit është më i izoluar se kurrë, thotë Biden. “Jemi të bashkuar” kundër luftës së tij “të paramenduar dhe të paprovokuar”.

03.10 Mes duartrokitjeve, Biden fillon fjalimin e tij për gjendjen e Unionit

Presidenti pohoi menjëherë se “liria do të mbizotërojë gjithmonë mbi tiraninë” dhe se Putin “ka llogaritur gabim” duke e gjetur veten “përballë një muri që nuk e priste, atë të ukrainasve”. Ai më pas i bën homazhe ambasadores ukrainase Oksana Markarova duke nxitur një ovacion të vazhdueshëm nga Kongresi.

02.05 Ndalohen patinatorët rusë dhe bjellorusë

Unioni Ndërkombëtar i Patinazhit, organizata botërore e patinazhit, ka njoftuar se do të ndalojë të gjithë patinatorët rusë dhe bjellorusë të marrin pjesë në ngjarje ndërkombëtare, një ndalim që do të përfshijë kampionatin botëror të planifikuar për në fund të këtij muaji në Francë.

01.41 Gjithashtu një fëmijë viktimë e sulmit në Zhytomyr

Mes viktimave të sulmit rus në Zhytomyr është edhe një fëmijë, ku disa ndërtesa banimi morën flakë pasi një bazë ushtarake aty pranë u vu në shënjestër. Sipas disa mediave ka katër të vdekur ndërsa sipas të tjerave dy të vdekur dhe tre të plagosur.

01.31 Exxon Mobil do të tërhiqet nga Rusia

Exxon Mobil do të tërhiqet gradualisht nga Rusia, me daljen nga aktivitetet e Sakhalin-1, në të cilën merr pjesë në një konsorcium me kompani ruse, indiane dhe japoneze. Njoftimi vjen pas nismave të ngjashme të shpallura nga BP dhe Royal Dutch Shell në përgjigje të pushtimit të Ukrainës.

01.24 “Ofensiva ruse po ngadalësohet”

“Rusia e ka humbur iniciativën taktike, ofensiva është ngadalësuar”. Kështu ka thënë Valerii Zaluzhny, komandanti i përgjithshëm i forcave të armatosura të Ukrainës, në një postim në Facebook. Sipas gjeneralit, forcat ruse u detyruan të mobilizonin rezerva për të vazhduar ofensivën e tyre.

01.19 Bursa e Tokios hapet ndjeshëm

Bursa e Tokios nis tregtimin në rënie, pas tkurrjes së madhe të indekseve të aksioneve amerikane mbi të cilat rëndojnë rritja e çmimit të naftës, në nivelin më të lartë në 7 vitet e fundit, dhe pasigurive për evoluimin e konfliktit në Ukrainë. Në hapje, indeksi i referencës Nikkei ra me 1.18%, në 26,527.81, duke shënuar një humbje prej 316 pikësh.

01.15 Raketë në një pallat në Zhytomyr: dy të vdekur

Forcat e armatosura ruse hodhën një raketë në një ndërtesë apartamentesh pranë spitalit Zhytomyr Pavlusenko. Kjo është bërë e ditur nga Kiev Independent, duke shtuar se dy persona kanë humbur jetën dhe tre janë plagosur. Sipas raporteve nga këshilltari i ministrit të Brendshëm, Anton Gerashchenko, raketa ishte drejtuar për në bazën ushtarake të Zhytomyr, pak më shumë se 100 kilometra në perëndim të Kievit.

0059 WSJ: SHBA do të ndalojë hapësirën e tyre ajrore për fluturimet ruse

Shtetet e Bashkuara po përgatiten të ndalojnë hapësirën e tyre ajrore për fluturimet ruse. Këtë e bën të ditur Wall Street Journal, duke cituar burime sipas të cilave në 24 orët e ardhshme pritet një urdhër nga qeveria amerikane për këtë.

00.52 Alarmi kundërajror në Mariupol

Alarmi kundërajror në Mariupol. Kjo u raportua nga Pavarësia e Kievit, duke shtuar se banorët u ftuan të arrinin në strehën më të afërt.

00.50 Boeing pezullon shërbimet për avionët rusë

Boeing ka njoftuar se ka pezulluar shërbimet e mirëmbajtjes për linjat ajrore ruse. “Ne kemi pezulluar operacionet kryesore në Moskë dhe kemi mbyllur përkohësisht zyrën tonë në Kiev. Ne kemi pezulluar gjithashtu pjesët, mirëmbajtjen dhe shërbimet e mbështetjes teknike për linjat ajrore ruse,” shpjegoi kompania amerikane.

00.48 FMN dhe Banka Botërore “me popullin e Kievit”

Fondi Monetar Ndërkombëtar dhe Banka Botërore kanë lëshuar një deklaratë të përbashkët që dënon veprimin rus në Ukrainë dhe vuajtjet “të tmerrshme” të popullsisë, dhe formulojnë një angazhim për ndihmën e shpejtë për Ukrainën. Në veçanti, Banka Botërore po punon për të miratuar 350 milionë dollarë mbështetje në javën e ardhshme, si pjesë e një pakete urgjence prej 3 miliardë dollarësh gjatë muajve të ardhshëm.

00.28 Dega evropiane e Sberbank ruse është e falimentuar
Dega evropiane e Sberbank të Rusisë do të likuidohet pasi të jetë nën presionin e sanksioneve perëndimore të vendosura në përgjigje të pushtimit të Ukrainës nga Moska. Kjo është bërë e ditur nga zyrtarë të BQE.

00.12 Ukraina dhe Polonia hapin kalime të tjera për refugjatët
Gjatë natës, Ukraina dhe Polonia hapën dy vendkalime të reja për këmbësorët për ata që ikin nga Ukraina, duke ulur kështu radhët e gjata të refugjatëve. Zëvendësministrja e Brendshme e Kievit Mary Akopyan tha për Kiev Independent.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

*