Metodat për të përmirësuar shëndetin tuaj janë tepër të thjeshta: të humbni peshë, hani më shumë për të rritur energjinë tuaj, bëni më shumë gjumë, për të parandaluar dehidratim, pini më shumë ujë.
Këshillat e mëposhtme mund t’ju duken vërtetë të çudishtshme, por që vërtetë funksionojnë. Provojini dhe nuk do të zgjenjeheni.
1-Për dhëmbë më të shëndetshëm, mos i lani menjëherë pas ngrënies
Mos i pastroni dhëmbët menjëherë pas ngrënies dhe pijes, veçanërisht nëse ushqimi ka qenë acidik.
2-Kur jeni të lodhur, shmangni pijet energjetike
Pijet energjetike përmbajnë pesë herë më tepër kofeinë sesa kafeja, si dhe vijnë me efekte anësore të pakëndshme si: nervozizmi, rrahja e shpejtë e zemrës, iritimin etj.
3-Kur jeni të fryrë, pini më tepër ujë
Kur ndjeheni të fryrë, pirja e ujit do ju duket se vetëm do e përkeqësojë gjendjen mirëpo shpesh edhe mund të ndihmojë. Nëse jeni në dietë të lartë me fibra atëherë trupit tuaj i duhet më tepër ujë që të funksionojë në mënyrë më efikase.
4-Shkruani shënimet me dorë
Të shkruani shënimet me tastierë ju bën të shkruani më shpejtë dhe më shumë, mirëpo nëse e bëni këtë gjë me dorë do të mbani mend ato që keni shkruar.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

*