Nga Ergys Alushi

6 vlonjatët e dënuar me vdekje dhe pergatitja e Vlorës për një kryengritje të armatosur kundër Mbretit Zog!

Ndodhte më 16 shtator 1932

Qazim Kokoshi, Myqerem Hamzaraj, Skënder Muço, Beqir Sulo, Murat Myftari dhe Hysni Lepenica.

U dënuan me vdekje si komplotistë, drejtues të “Komitetit të Fshehtë”, që u zbulua në Vlorë, kundër Mbretit.

Dënimi shkaktoi reagime të mëdha.

Vlora dhe krahinat e saj kerkuan faljen e dënimit me vdekje ose në të kundërtën do të organizoheshin në kryengritje për të sulmuar Tiranën.

Pas Vlorës edhe Gjirokastra e Tepelena kercenuan se do i bashkoheshin kryengritjes së vlonjatëve.

Presioni ishte i madh dhe nga faktori nderkombetar, i cili nuk dëshironte një destabilizin tjeter të Shqiperisë.

Historia vazhdon…

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

*