Ambasadorja e SHBA Yuri Kim ne nje vizite njeditore ne Vlore. Stacioni i pare bashkia ndersa eshte pritur nga kryebashkiaku Dritan Leli . Nje emocion i  vecante per mua si kryebashkiak i Vlores .Keshtu e ka nisur mireseardhjen Leli, sipas se cilit  prezenca e nje ambasadoreje te  Amerikes  ne Vlore  eshte  rikonfirmim i marredhenies se ngushte midis dy  vendeve… Jemi  populli  me amerikandashes ne europe ndersa vlerat qe ju  percillni jane besueshmeria jone . Leli e ka falenderuar   diplomaten amerikane per  mbeshtetjen sipas tij  te jashtezakonshme  qe qeveria amerikane i jep reformes  ne drejtesi.. per te konsoliduar  te ardhmen e femijeve tane per ta dashur me shume vendin.. tone  si dhe per mbeshtjen ndaj reformes zgjedhore  per te patur  sipas tij te  zgjedhur me vlera e figure te paster  qe e duan kete vend..si dhe per te patur  zgjedhje te lira e te ndershme. Ne mbyllje te fjales se tij kryebashkiaku i Vlores ka falenderuar ngasjen me te fundit te ushtarakeve amerikane  qe ne nderim te Luftes se Vlores  zgjodhen te rikonstruktojne shkollen Selam Musai ne fshatin Babice.

Jam shume e ..kenaqur qe gjeta nje  Vlore po aq te bukur sa kisha degjuar per te.Keshtu e ka nisur fjalen e saj pershendetese  ambasadorja amerikane . Dhe nese kemi mundesi sha degj por vlira e bukur…e rritur te zbatohet Reforma ne drejtesi pergjate dhe ajo zgjedhore atehere do te kemi sundim te li gjit e qytetaret e Vlires por dhe ata amerikane do te jene te sigurt bashke me bizneset e tyre e ka mbyllur fjalen Kim  Me pas amvasadorja ka vizituar Muzeun kombetar te pavaresise , ndersa mesohet se do te takohet me ministren e mbrojtjes Xhacka ne Pashaliman.Vizita e saj ne Vlore do te mbyllet me takim ne Kendin amerikan te librit ne Biblioten Shefqet Musaraj.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

*