Kufiri midis dy shteteve më të populluara të Australisë do të mbyllet nga e marta për një periudhë të pacaktuar ndërsa autoritetet po përpiqen të përmbajnë një shpërthim të koronavirusit në qytetin e Melburnit.

Vendimi i njoftuar të hënën shënon herën e parë që kufiri midis Victoria dhe New South Wales mbyllet në 100 vjet. Zyrtarët bllokuan për herë të fundit lëvizjen midis dy shteteve në 1919 gjatë pandemisë së gripit spanjoll.

“Ky është vendimi më i zgjuar në këtë kohë, duke pasur parasysh sfidat e rëndësishme me të cilat përballemi në frenimin e këtij virusi,” u tha Kryeministri i Victoria, z. Daniel Andreës, gazetarëve në Melburn.

Masa, megjithatë, ka të ngjarë të jetë një goditje për rimëkëmbjen ekonomike të Australisë, që po kalon recesionin e saj të parë në gati tre dekada.

Numri i rasteve të COVID-19 në kryeqytetin Victoria të Melbourne, është rritur ditët e fundit, duke bërë që autoritetet të zbatojnë urdhra të rrepta të distancimit social në 30 lagje në periferi dhe të vendosin nëntë grataçiela publike në mbyllje të plotë.

Shteti njoftoi 127 infeksione të reja COVID-19 brenda natës, shpërthimi më i madh ditor që nga fillimi i pandemisë. Raportoi gjithashtu dy vdekje, i pari në rang kombëtar për më shumë se dy javë, duke e çuar numrin në rang kombëtar në 106.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

*