Nga Agron Brataj

Dita e katërt e grupeve të Ligës së Kampionëve u ofron dy mundësi të shkëlqyera skuadrave italiane të angazhuara këtë të martë.

Juventus kundër Zenit St. Atalanta “Hakmarrjen” ndaj Manchester United të Cristiano Ronaldos do ta kalonte atë në renditje, duke i dhënë një spozicion të mirë fatit të grupit F.

 Juventus për ndeshjen e këthimit Zenitin pas fitores së ngushtë 0-1 në moskë,

Atalanta synon bllokimin e  Cristiano Ronaldos.

Për bardhezinjtë mjafton një barazim me Zenitin për t’u kualifikuar, Nerazzurrve Bergamask të Berat Gjimishtit ju duhet me patjetër fitorja kundër Manchester United pasi Villareal mendohet të ketë një ndeshje të lehtë kundër modestve të Yanung Boys.

  Dita e katërt e grupeve të Ligës së Kampionëve u ofron dy mundësi të shkëlqyera italianëve të angazhuar të martën: Juventus kundër Zenit St.     Atalanta “Hakmarrjen” ndaj Manchester United të Cristiano Ronaldos  që do ta kalonte atë në renditje, duke i dhënë një shans të mirë fatit të grupit F.

 Megjithatë, është e qartë se ndeshja në Juventus Stadium ka edhe implikime të tjera përveç asaj të rezultatit: pas humbjeve ndaj Sassuolo-s dhe Empolit, që çuan në vendimin për t’u tërhequr, Juventusi duhet të rifillojë dhe të çlirohet. Mbi të gjitha nga ana mendore,

Një aspekt që Allegrit i intereson shumë, siç e dëshmon edhe koha e dedikuar diskutimeve me psikologen e ekipit,  Lojtarët,  janë të bashkuar dhe nuk ka ndarje në grup  është koha për ta vërtetuar këtë. Me rikthimet e De Ligt, Locatelli dhe Chiesa, Allegri shpreson të ndryshojë menjëherë skemën e lojë dhe është i pavendosur për 4-4-2 klasik të versioneve të fundit ose të zgjedh një 4-3-3 më ofensivë, por që do të garantonte  më shumë  mesatare kompakte me McKennie  së bashku me Bentancur.

Në sulm, Dybala pritet të furnizoj me asist Moratën, i cili do të luajë pasi, siç tha trajneri i Juventusit, një gol mund ta zhbllokojë atë mendërisht (duke konfirmuar punën psikologjike që po bën në grup).

Tivozeria e Juves do të ndjek edhe ndeshjen  Atalanta-Manchester United, që do të shohë rikthimin e Cristiano Ronaldos në Itali për herë të parë pas lamtumirës me ngjyrat e Bianconerëve. Ndësa portugezi ju ka  dërguar, nëpërmjet rrjeteve sociale, fjalë të mira për  në vendin që e priti për tre vjet, Gasperini dhe djemtë e tij  nuk do të duhet të kenë dhembshuri sportive: para së gjithash për t’u hakmarrë për disfatën-fyerjen e pësuar në Angli, por edhe për t’i dhënë një goditje të bukur renditjes në grup.

Duke fituar sonte, Hyjnesha do t’i kalonte Djajtë e Kuq, të cilët megjithatë janë të karikuar  edhe nga fitorja ne trasfertë 3-0 ndaj Tottenham. Lajmi i mirë për Gasp është rikthimi i Palominos në mbrojtje,  Dhe pastaj të gjithë duke u kapur pas frymëzimit të Zapatës dhe Ilicic për të treguar se  ka mbaruar, epoka Solskjaer.

 


albaniatimes.al

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

*