Conte bis  kaloi votimin e Dhomës dje  pa pengesa kryesore: kishte 343 vota pro kundër 263 kundër. Sot është dita e votimit në Senat dhe situata premton të jetë më komplekse: numrat për shumicën M5s-Pd-LeU në këtë rast janë pak më të qeshura, edhe nëse Giallorossi është akoma pozitiv. Matteo Salvini gjithashtu duhet të jetë në Odë Diskutimi i përgjithshëm është planifikuar nga ora 10 e mëngjesit, në orën 3.30 pasdite pritet që përgjigja e Kryeministrit dhe nga 5 pasdite ai kërkon votimin e besimit.

Votimi i Senatit

Sipas parashikimeve, mazhoranca duhet të jetë në gjendje të llogarisë në 168 vota të caktuara : 106 nga Lëvizja 5 Yje (pa Gianluigi Paragone), 50 nga Pd (pa Matteo Richetti) 9 nga grupi Misto (De Petris, Laforgia, Errani, Grasso, Nencini, Buccarella , De Falco, De Bonis, Nugnes) dhe 3 nga Autonomitë (Bressa, Casini, Laniece). Në vend të kësaj, opozita duhet të ndalet me 139 vota , nga të cilat 61 nga Forza Italia, 58 nga Lidhja, 18 nga Fratelli d’Italia dhe një nga Paragone. Megjithatë, kjo e fundit nuk është e qartë duke pasur parasysh se mund të abstenojë gjithashtu. Sa i përket situatës së senatorëve për jetën, thashethemet e fundit sigurisht që japin po e Liliana Segre , ndërsa ato të Mario Monti dhe Elisa Cattaneo ka të ngjarë. Shtatë senatorë mbi të cilët ka ende paqartësi. Shumat, pra, qeveria mund të tejkalojë kuotën 170.

Tensionet në opozitë

Dita e votimit në Dhomë u shënua nga tensione të forta të filluara gjatë fjalimit të kryeministrit Conte dhe më pas vazhdoi gjatë gjithë ditës. Në mëngjes, Conte mbajti një fjalim që zgjati një orë e gjysmë, një nga më të gjatat në historinë e Republikës, në të cilën ai shpjegoi në detaje të gjitha pikat në të cilat ai synon të punojë, por hasi në kundërshtim nga opozita. 

Pasdite, atëherë, gjatë përgjigjes, Kryeministri ndryshoi plotësisht regjistrin dhe sulmoi ata që e kritikuan ashpër me tone të ndritshme. Një Salvini ka qortuar mungesat në Këshillat Evropianë , ndërsa Fi ka njoftuar se nuk dëshiron të votojë dhe Giorgia Meloni i është përgjigjur kryeministrit: ” Vulgari është që të rritet në karrige“, pastaj duke denoncuar “manovrat e pallateve “:” Do të mbingarkoheni nga një Itali e lirë dhe sovrane “.

Sidoqoftë, besimi në Dhomë fitoi po me 343 vota pro. Sipas tabelave të Dhomës, në shumicë vetëm LEU u paraqit plotësisht . Tre munguan në Lëvizjen 5 Yje dhe dy në Partinë Demokratike. Gjatë votimit, tre përfaqësuesit e pakicave gjuhësore abstenuan, ndërsa ata të + Evropës votuan pro.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

*