Nga Agron Brataj

 Gjashtë vetë vdiqën dje në Somali në përplasjen e një aeroplani Kenian në një mision humanitar:

Ministria e Punëve të Jashtme të Kenias njoftoi këtë mëngjes, e  cila vlerësoi rrethanat e aksidentit “të paqarta” dhe kërkoi ” “hetim të shpejt” nga organet hetimore  Somaleze.

Avioni që ishte  ngarkarkuar  në Kenia mbante materiale për të ndihmuar kundërvënien e përhapjes së pandemisë së koronavirusit.

Ai u rrëzua në rrethin Bardale në Somali të Jugut, pasi u largua nga Baidoa, shpjegoi ministria  Keniane. Gjashtë vetë ishin në bord. “Avioni ishte gati të zbriste në aeroportin Bardale kur u rrëzua dhe mori  zjarr. Gjashtë personat në bord vdiqën në aksident,”-  tha shefi i policisë lokale Abdulahi Isack .

 

 


 

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

*