Zbardhen emrat e 24 personave të arrestuar ditën e djeshme për falsifikim vizash dhe pasaportash me qëllim kalimin nga Shqipëria drejt SHBA-së, Kanadasë apo Anglisë.

Në fakt nga të arrestuarit, 2 prej tyre janë në detyrim paraqitje kurse 7 në arrest shtëpie. 15 të tjerët janë në arrest me burg dhe akuzohen për “Falsifikimi i letërnjoftimeve, i pasaportave ose i vizave“, “Ndihma për kalim të paligjshëm të kufijve“, “Grup i strukturuar kriminal“ dhe “Kryerja  e veprave penale nga organizata kriminale dhe grup i strukturuar kriminal“.

 

 

NJOFTIMI NGA GJKKO

Njoftim-Mbi dërgimin për gjykim të procedimit penal nr.174/2019

Në kuadër të hetimeve të deritanishme në proçedimin penal Nr.174/2019 për veprat penale “Falsifikimi i letërnjoftimeve, i pasaportave ose i vizave“, “Ndihma për kalim të paligjshëm të kufijve“, “Grup i strukturuar kriminal“ dhe “Kryerja  e veprave penale nga organizata kriminale dhe grup i strukturuar kriminal“, parashikuar, përkatësisht nga nenet 189, 298/3, 333/a e 334 të Kodit Penal dhe mbi dyshimet e arsyeshme të bazuara në prova për rrethin e personave të përfshirë në veprimtari kriminale të falsifikimit të letërnjoftimeve, pasaportave e vizave më shumë se një herë dhe të ndihmës në më shumë se një herë për hyrje të paligjshme të shtetasve shqiptarë në një shtet tjetër pa leje qëndrimi, për qëllime fitimi – mbi kërkesën e prokurorit, Gjykata e Posaçme e Shkallës së Parë kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar Tiranë, me vendim Nr.52 datë 16.05.2020 caktoi masa sigurimi personale ndaj disa  shtetasve.

Në datë 18.05.2020, policia gjyqësore ekzekutoi urdhërimin e prokurorit për caktim nga Gjykata e Posaçme e Shkallës së Parë kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, të masave të sigurimit

“Arrest në burg”, bazuar në nenin 238 të Kodit të Procedurës Penale për shtetasit :

Bukurije Ahmetaj,

Elvis Ahmetaj,

Shkëlzen Avduli (Byberi, Gjoka, Popenga),

Elvis alias Fatmir Qema,

Klajdi Llika,

Eduard Haxhiu,

Altin Memaj,

Blerim Coka,

Admir Spahia,

Azem Tanushi,

Xhelil Dautaj,

Mark Gjinaj (Gjini),

Juxhin Tirana,

Ilir Ferati,

Gëzim Gjona,

“Arrest në shtëpi”, bazuar në nenin 237 të Kodit të Procedurës penale për shtetasit :
Besjan Mustafa,

Behar Ismailaj,

Arian Koldashi,

Arselda Memaj,

Besnike Tufa,

Ervilma Bezati.

Gëzim Breza,

“Detyrim për t’u paraqitur në policinë gjyqësore’’, bazuar në nenin 234 të Kodit të Procedurës Penale për shtetasit :
Drita Sadriaj,

Aida Cenaj,


albaniatimes.al

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

*