OKB ka paralajmëruar ushtrinë e Mianmarit, se do të ketë për të pasoja të rënda, për çdo shtypje brutale të protestave të vazhdueshme anti-grushtit të shtetit atje.

I dërguari special i OKB-së Christine Schraner Burgener tha se “e drejta e tubimit paqësor duhet të respektohet plotësisht”.  Aksesi në internet në Mianmar u rikthye të martën në mëngjes, pasi ishte ndërprerë dy netë rresht. Junta ka bllokuar rregullisht rrjetin në internet, në përpjekje për të mbytur disidencën që nga grushti i shtetit i 1 shkurtit.

Paralajmërimi i zonjës Schraner Burgener erdhi gjatë thirrjes telefonike të së hënës me nënkryetarin e juntës Soe Uin, tha një zëdhënësi i OKB-së. I dërguari special theksoi se ndërprerjet e internetit “minojnë parimet thelbësore demokratike”.

 

 

Myanmari ka parë disa ditë protestash pas një grushti shteti ushtarak, i cili pa juntën të përmbyste udhëheqësit e zgjedhurme votë nga populli, duke përfshirë drejtuesen për një kohë të gjatë të demokracisë, Aung San Suu Kyi, për shkak të pretendimeve të mashtrimit të votuesve.

Ushtria nuk ka dhënë ndonjë provë për të mbështetur këto pretendime. Protestuesit ishin përsëri të martën herët, me turmat që u mblodhën në qytete si Yangon dhe Mandalay. BBC Burmese raporton se murgjit u panë duke dalë në rrugët e Yangon në një skenë kryesisht paqësore.

Jashtë qytetit, protestuesit u fotografuan të shtrirë në shina në një përpjekje për të ndërprerë çdo mundësi që një “qeverisje e re” të nisë punët e saj. Sipas Reuters, shërbimet e trenave midis Yangon dhe qytetit jugor të Maëlamyine u bllokuan.

Pjesëmarrja në protestat e fundit duket të jetë më e vogël në numër se ato që janë parë javën e kaluar, të cilat panë dhjetëra mijëra njerëz të pranishëm, ndërsa ushtria ka rritur praninë e saj.

Ushtria ka njoftuar gjithashtu ndëshkime të ashpra për ata që kundërshtojnë udhëheqësit e grushtit të shtetit, duke thënë se njerëzit që ndalojnë forcat e sigurisë nga kryerja e detyrave të tyre mund të përballen me 20 vjet burg, ndërsa ata që zbulohen se nxisin frikë ose trazira në publik mund të burgosen për tre vjet deri në shtatë vjet.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

*