Peshkatari shqiptar, Kostas Arvanitis është heroi që shpëtoi 70 persona gjatë zjarreve vdekjeprurëse në Mati në korrik 2018 por që ndërroi jetë gjatë fundjavës. Ai ishte 70 vjeç dhe po luftonte kundër kancerit.

Në kohën kur bëri aktin e rrallë ndodhej në një festë të vogël për ditëlindjen e tij në 23 korrik 2018 me familjen dhe disa miq. Në vend që të festonte, Arvanitis, nuk ngurroi asnjë minutë të merrte varkën e tij të peshkimit dhe të nxitonte për të shpëtuar dhjetëra njerëz të bllokuar në brigjet, për t’i shpëtuar nga flakët e rrezikshme.

“Ndërsa ditët e këtij përvjetori po afroheshin, ndjeva një boshllëk në gjoksin tim të rritet. Ditëlindja dhe ndjenja ime në vend që të jem në humor festiv, duken më shumë si një memorial. Unë nuk kam folur shumë për atë që kam përjetuar atë natë, pasi nuk mund të përballoja dhimbjen, dëshpërimin, simpatinë për njerëzit e tjerë, por edhe për kafshët shtëpiake dhe kafshët endacake që vendosa në barkën time së bashku me familjen time”, ishte shprehur më herët Arvanitis.

Kostas Arvanitis postoi një video nga ajo natë e tmerrshme.

Ndërsa djali i tij u shpreh pas vdekjes së të atit: “Jeta është e padrejtë. Ai shpëtoi dhjetëra jetë, por ai nuk mundi të shpëtojë të tijën. ”

Ka qenë vetë kryeministri i ri grek, Kyriakos Mitsotakis që ka bërë me dije lajmin, i cili është përhapur gjerësisht në mediat greke.

Ίδια μέρα ένας χρόνος μετά.Όσο πλησίαζαν οι ημέρες της αποφράδας αυτής επετείου τόσο ένοιωθα να μεγαλώνει ένα κενό στο στήθος μου. Ημέρα γενεθλίων μου και το συναίσθημα μου αντί να είναι εορταστικό πιο πολύ μου μοιάζει με μνημόσυνο. Δεν έχω μιλήσει πολύ για αυτά που βίωσα εκείνη τη νύχτα αφού δεν μπορούσα καλά καλά να διαχειριστώ τον πόνο, την απελπισία, την συμπαράσταση στους συνανθρώπους τους αλλά και σε ζώα δεσποζόμενα αλλά και αδέσποτα των καμένων ανθρώπων που έβαζα στην βάρκα μου με την οικογένεια μου και τον ναύτη μου.Από την άλλη βίωσα και την πολιτική εκμετάλλευση αφού δύο εβδομάδες μετά μας κάλεσαν στο Μάτι (μαζί με κομματικούς κλακαδόρους) για να μας ευχαριστήσει ο Πρωθυπουργός και εκεί μας παρουσίασαν τα μέσα μαζικής ενημέρωσης ως Ματιώτες που επευφημούσαν την πολιτική της κυβέρνησης. Τα Χριστούγεννα με κάλεσαν να πάω μαζί με τους Μουσουλμάνους φίλους διασώστες να πούμε κάλαντα στον Άθεο Πρωθυπουργό μας. Η άρνηση μου ήταν αυτή που με απόκλεισε και από την επίσκεψη στον Πρόεδρο της Δημοκρατίας. Μια πίκρα έχει μείνει κυρίως από την πολιτεία λόγω της στάσης της με τους αλλοδαπούς αφού και αυτούς τους εκμεταλλεύτηκε ψηφοθηρικά. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια σε όλους αυτούς που συμμετείχαν στις διασώσεις με αυτοθυσία και ρισκάροντας τις περιουσίες τους όπως είναι οι ψαράδες και όλοι οι «σκαφάτοι» της Ανατολικής ακτής. Αιωνία η μνήμη όλων των αδικοχαμένων εκείνης της νύχτας.

Posted by Kostas Arvanitis on Tuesday, 23 July 2019

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

*