Nga Agron Brataj

Komando i neutralizuar çeçen i lidhur me liderin Ramzan Kadyrov, të cilit i ishte dhënë detyra për të “likuiduar fizikisht udhëheqjen e Ukrainës, përfshirë presidentin”

“Mund të them se grupi elitar i Kadyrov që erdhi në Ukrainë për të eliminuar presidentin tonë është neutralizuar”. Kështu është shprehur sekretari i Këshillit Kombëtar për Sigurinë dhe Mbrojtjen e Ukrainës, Oleksiy Danilov, i cituar nga agjencia UNIAN, njoftoi se kishte eliminuar komandon çeçene në ndjekje të Zelensky. “Ne jemi të vetëdijshëm – shtoi ai – për operacionin special që duhet të ishte kryer drejtpërdrejt nga kadirovitët (çeçenë pro-rusë të lidhur me liderin Ramzan Kadyrov, ed). Dhe mund të them se ne morëm informacion
nga një njeri i FSB-së. (inteligjenca ruse, ed), i cili nuk dëshiron të marrë pjesë në këtë luftë të përgjakshme “.

Komandoja çeçene thuhet se u neutralizua më 26 shkurt gjatë luftimeve në zonën e aeroportit Gostomel, rreth 40 kilometra nga Kievi. Ushtria ukrainase, siç shkroi Kyiv Independent të nesërmen, do të kishte shkatërruar një kolonë prej 56 tankesh që i përkisnin forcave speciale çeçene, të ashtuquajturit “Kadyrovites” të besuarit e  presidentit çeçen Ramzan Kadyrov, toger i Kremlinit në Çeçeni, në Kaukazi rus, i akuzuar për shkelje të rënda të të drejtave të njeriut. Dhe lajmi u konfirmua nga presidenca ukrainase.

Sipas Channel 24, u vra gjenerali çeçen Magomed Tushayev, komandanti i regjimentit të 141-të të motorizuar të gardës çeçene, shumë besnik ndaj Kadyrov. Ky i fundit, përmes Telegramit, sipas Interfax, do të ishte kufizuar në numërimin e “dy ushtarëve çeçenë të vrarë dhe gjashtë të tjerë të plagosur në luftën në Ukrainë”.

Burime të inteligjencës ukrainase të cituara nga gazeta Ukrayinska Pravda zbuluan se veprimi kundër komandës çeçene do të ishte i mundur falë një “spiuni rus” nga një burim anonim i cili u paraqit si “oficer i shërbimeve ruse të sigurisë”. Spiuni i Federatës kundër luftës donte të parandalonte vrasjen e udhëheqjes ukrainase.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

*