Ekonomia shqiptare renditet e 81-ta në botë për konkurrencën globale sipas Forumit Ekonomik Botëror.

Për vitin 2019, Shqipëria ka rënë me 5 vende duke u renditur e 81-a në botë dhe e parafundit në Ballkan. Ekonomia më konkurruese në Ballkan është ajo e Bullgarisë, e cila renditet e 51-ta, ndjekur nga Rumania në vend të 53-të, Greqia në vendin e 59, Serbia e 60-ta, Turqia e 61-ta, Kroacia e 63-ta, Mali i Zi në vendin e 73-të dhe Maqedonia e Veriut e 82-ta,

dfgerghe45h4h.jpg

Vendin e parë e kryeson Singapori, ndjekur nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Hong Kongu.

dfhrth5thj5tj.jpg

 

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

*