Nxitur nga koronavirusi në qytetin e Wuhan, i cili ka infektuar të paktën 9,000 njerëz dhe vrarë 200 pasi u identifikua për herë të parë në Kinën qendrore në dhjetor 2019, Kina ka vendosur ndalimin e udhëtimit për 1 miliardë banorët e saj, e cila pritet të ketë një efekt dramatik në dhjetëra destinacione rreth botës.

Kina është tregu më i madh në botë për udhëtime jashtë shtetit, pasi ka rritur shumë shpejt nga 4.5 milion udhëtarë në 2000 në 150 milion në 2018.

Linjat ajrore si United, American, Delta, British Airëays, KLM, Air Canada dhe Lufthansa kanë pezulluar shërbimin për në dhe nga shumë qytete kineze, ndërsa të tjerë si Cathay Pacific kanë ulur fluturimet.

Destinacione të tilla si Tajlanda, Vietnami, Koreja e Jugut dhe Japonia – ku udhëtarët kinezë përbëjnë një pjesë të madhe të trafikut në hyrje dhe shpenzimet e turizmit – janë goditur veçanërisht nga ndalimi i udhëtimit.

Kina e vetme kontribuon 51% të PBB-së së udhëtimit dhe turizmit në rajonin Azi-Paqësor në 2018, sipas Këshillit Botëror të Udhëtimit dhe Turizmit (ËTTC).

Si rezultat, shumë biznese të turizmit në destinacionet kryesore të turizmit, si Bangkok, Phuket, Chiang Mai dhe Pattaya, kanë ndjerë përfundime të menjëhershme, me disa mbyllur plotësisht.

Sipas Yuthasak Supasorn, guvernator i Autoritetit të Turizmit të Tajlandës, rreth 80% e fluturimeve të rezervuara nga Kina në Tajlandë janë anuluar midis shkurtit dhe prillit.

Në Japoni, ku udhëtarët kinezë përbëjnë afërsisht 27% të vizitorëve brenda, një turmë anulimesh të turneve të grupeve kineze kanë mahnitur agjencitë.

Kinezët janë tregu më i mirë ndërkombëtar i turizmit në Japoni. Ata shpenzuan 15.6 miliardë dollarë (1.7 trilionë jen) në vitin 2019, që përbën 36.8% të të gjithë shpenzimeve të huaja turistike.

Destinacione të vogla gjithashtu kanë ndjerë presionin. Macau, një rajon i veçantë administrativ i Kinës me një popullsi prej afro 622,000, gjithashtu ka filluar vitin 2020 në këmbën e tij të pasme.

Udhëtarët kinezë të kontinentit llogaritën 70.8% të 39.4 milion vizitorëve në vitin 2019. Por në katër ditët e para të Vitit të Ri Lunar, Zyra e Turizmit e Qeverisë Macau raportoi një ulje prej 75.1% të turistëve kontinent, krahasuar me 2019-ën.

Ndërkohë, destinacionet ishullore si Maldivet, Mikronezia dhe Ishujt Mariana Veriore po bëjnë gjithashtu impenjime për ndikim domethënës.

Ndërsa Evropa, Amerika dhe Mbretëria e Bashkuar janë më pak të varura nga udhëtarët kinezë, ata ende mund të ndiejnë efektet.

Në Francë, e cila sheh 2 milion vizitorë nga Kina çdo vit, Shoqata Kineze e Agjentëve të Udhëtimit në Francë (ACAV) ka pezulluar aktivitetet e saj dhe po pret “humbje të mëdha”, sipas një raporti nga radioja publike franceze RFI.(scan)

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

*