Lazio fitoi finalen e dhjetë të Kupës së Italisë dhe do të përpiqet të fitojë trofeun për herë të shtatë më 15 maj në Olimpico, kundër Atalanta ose Fiorentina. Inzaghi paketon një tjetër ndeshje pothuajse të përsosur në një sezon të ngritjeve dhe ngritjeve, duke mposhtur Milanin 1-0 dhe duke marrë hak për ndeshjen e zjarrtë direkte për kampionët e humbur dhjetë ditë më parë. Këtë herë vetëm koret raciste të mbështetësve të Biancocelestit cenzurohen. Për arsye thjesht teknike, Milan, megjithatë i zënë ngushtë, mbajti gjallë gati një orë nga një Reina e mahnitshme dhe aq e hutuar sa ai e humbi golin e Correa në pushim pas një cep në minutën e 13 të gjysmës së dytë, dështoi. Lotito feston në San Siro si 4 mijë tifozë të Lazisë, duke përfshirë edhe Irreducible, i cili dha një ese mbi domethënien neo-fashiste të disa kthesa italiane. Mbledhja e parë në një të shtatëdhjetë (me disa Interistë) pranë Piazzale Loreto mbrapa një flamur me fjalët ‘Nderi ndaj Musolinit’, një provokim i qartë në prag të 25 prillit. Pastaj me rrëfimet raciste kundër Bakayoko, jashtë dhe brenda stadiumit (duke valëzuar një banane inflatable), para dhe gjatë garës, sidomos në gjysmën e parë. Praktikisht për të gjithë 90 ‘ata ndjehen në vend të ulëritur çdo herë që topi ishte nga Bakayoko ose Kessie, të dy lojtarët në stuhinë për të festuar me triko të Acerbi si një trofe. Askush nuk u ankua në fushë dhe Mazzoleni (si në dhjetor për koret në Koulibaly në Inter-Napoli) nuk e konsideronte situatën si të pezullonte garën.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

*