Duke shënuar një fitore të re për të drejtat e grave në Amerikën Latine, Evelyn Hernández, e cila u dënua tre vjet më parë për vrasje të rëndë pas lindjes foshnjes saj në El Salvador, u lirua në një rigjykim të hënën.

Ajo është bërë bartësi i standardeve më të fundit për dhjetëra gra të akuzuara për vrasje pasi kanë kryer aborte në vendin thellësisht konservator të Amerikës Qendrore, ku aborti është i ndaluar në të gjitha rastet, përfshirë edhe kur jeta e gruas është në rrezik.

Avokatët e saj të mbrojtjes thanë që prokurorët injoruan provat shkencore gjatë gjyqit të parë. Për rigjykim, ata përqendruan strategjinë e tyre në praninë e meconium në mushkëritë e foshnjës si dëshmi se ai vdiq nga asfiksimi.

Seanca dëgjimore përfundimtare e rigjykimit filloi të enjten por verdikti, që pritet të jepet atë ditë, u shty dy herë. Këtë herë, prokuroria kishte kërkuar një dënim më të ashpër: 40 vjet, një dekadë më të gjatë se dënimi më i madh që njihet në këtë shtet për raste të ngjashme.

“Ne festojmë sot, por vazhdojmë të luftojmë nesër”, tha Paula Fvila-Guillén, drejtore e Iniciativave të Amerikës Latine në Qendrën e Barazisë së Grave, për BuzzFeed Neës në një telefonatë pasi u shpall aktgjykimi.

E përdhunuar nga një anëtar i një bande lokale, ndërsa ajo ishte akoma adoleshente, Hernezndez mbeti shtatzënë, por tha që ajo nuk u bë e vetëdijshme për këtë deri në 32 javë më vonë, kur ajo lindi një fëmijë në një shportë në shtëpinë e saj në El Salvador rurale. Gjakderdhje me përvojë, Hernández humbi ndjenjat. Ajo u zgjua në dhomën e urgjencës, ku u ndalua nga policia.

Hernández qëndroi 33 muaj në burg para se dënimi i saj të anulohej në shkurt pas një thirrje nga avokatët e saj. Prokurorët bënë thirrje për rigjykim, duke nënvizuar përndjekjen agresive të grave të dyshuara për shkaktimin e aborteve.

Tani 21 vjeç, Hernández ka filluar të rindërtojë jetën e saj, të shkojë përsëri në shkollë dhe të marrë një punë me kohë të pjesshme. Por kërcënimi për një rikthim në burg u ngjall mbi të gjatë gjashtë muajve të fundit. Gjatë asaj kohe, një kolektiv prej 17 grave që ishin burgosur për akuza të ngjashme dhe që nga lirimi avokuan për lirinë e Hernández.

“Ne nuk do të ndalemi derisa të gjitha të jenë të lira, sepse asnjëra prej tyre nuk meriton të jetë në burg,” i tha Teodora Vásquez, një anëtare e kolektivit, për BuzzFeed Neës.

Presidenti i inauguruar së fundmi i El Salvadorit, Nayib Bukele, i cili ka kundërshtuar publikisht dënimin e grave me të ardhura të ulëta që kanë pasur urgjenca obstetrike, nuk ka komentuar publikisht për rigjykimin e Hernández, i cili ka rrëmbyer vëmendjen e vendit. Në vend të kësaj, ai festoi lindjen e vajzës së tij të parë të enjten, duke azhurnuar biografinë e tij në Tëitter tek “Babai i Layla”.

Rasti i Hernández ishte i pari në llojin e tij i gjykuar nën Bukele. Rreth 147 gra u dënuan me burg për abort ose vrasje midis 2000 dhe 2014, sipas Grupit të Qytetarëve me bazë në El Salvador për Dekriminalizimin e Abortit. Të paktën 16 gra mbeten të burgosura për ndërlikime të lidhura me shtatzëninë; disa janë duke vuajtur dënime 30-vjeçare, dhe dy të tjerë janë në mes të procedurave ligjore.

 

Johnny Wright Sol, një ish-ligjvënës që prezantoi një peticion në vitin 2017 për të legalizuar abortin në rastet kur jeta e gruas është në rrezik ose kur një i mituri është dhunuar, duartrokiti aktgjykimin, por tha se ka ende punë për të bërë.

“Hapi tjetër është të ulesh dhe të bisedosh gjatë për atë që ndodhi,” tha Ëright Sol. “Ky nuk është një moment për të hequr dorë nga presioni.”

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

*