Nëse edhe ajri i kondicionuar nuk ju bën punë në shtëpi, në këto ditë të nxehta vere, imagjinoni natën…Vala e nxehtësisë do të vazhdojë deri në fund të verës, dhe me këto temperatura të papërballueshme instinkti i parë është ai i shpëtimit nga i nxehti. Pra, kemi nevojë që të ndjejmë pak freski sidomos gjatë natës, për të bërë një gjumë të qetë. Opsioni më i mirë? Hiqni rrobat e trupit, flini lakuriq dhe do të ndiheni më të freskët se kurrë. Përveç kësaj, këtu keni gjashtë motive të qenësishme se pse duhet të flini zhveshur gjatë natës.

Mund t’ju ndihmojë me problemet e lëkurës

Nëse vuani nga ekzema apo probleme të tjera të lëkurës, duke fjetur lakuriq mund të përmirësoni gjendjen tuaj. Për më tepër, kjo gjetje gjithashtu mund ta mbajë lëkurën tuaj të butë dhe të hidratuar.

Mund të parandalojë infeksionet në organet gjenitale

Sipas WebMD, 75% e grave në një moment të caktuar të jetës një infeksion në vaginë dhe ekspertët pohojnë se të fjeturit nudo gjatë natës mund të ndihmojnë në parandalimin e tyre. Nëse doni të mbani veshur mbathjet tuaja, të paktën sigurohuni që ato janë pambuku.

Ju mund të flini gjumë më shpejt

Fjetja lakuriq e ftoh temperaturën e trupit tuaj, e cila nga ana tjetër i jep sinjale trupit se kur është koha për të fjetur. Përndryshe, nëse nuk e bëni këtë, blini shtresa ftohëse për krevatin. Për më tepër duke ftohur temperaturën e trupit, ju përmirësoni shanset për një gjumë të mirë gjatë natës, dhe për të mos u zgjuar fare.

Mund të zvogëlojë ndjenjat e stresit dhe ankthit

Pra, jeni të zhveshur dhe cilësia e gjumit përmirësohet. Këta faktorë të kombinuar ofrojnë një përfitim tjetër. Modelet e shëndetshme të gjumit mund të përmirësojnë problemet e shëndetit mendor si stresi, ankthi dhe depresioni.

Shmangni marrjen e një infeksioni të lëkurës

Jo vetëm që një natë pa rroba në trup përmirëson gjumin, ndihmon edhe në shqetësimet e lëkurës, si ekzema, por gjithashtu shanset për të marrë një infeksion të lëkurës janë më të pakta. Qelizat maja të Candida-s lulëzojnë në mjedise me lagështi, siç janë sqetullat, e sidomos në nxehtësi kur djersa prodhohet në maksimum, mundësia për të zhvilluar infeksione është më e madhe. Shto këtu edhe rrobat në trup…Ndaj, hiqini dhe ndjehuni rehat!

Ju mund të përmirësoni prodhimin e spermës

Kur jeni të mbinxehur, nuk bëni gjumë të qetë dhe gjithashtu dhe nivelet e testosteronit zvogëlohen si rezultat. Nëse nuk dëshironi të jeni lakuriq, veshje e bokserve të lirshme është një tjetër mundësi që rrit prodhimin e spermës.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

*