KD tërheq Warriors në 4-2: Los Angeles shet 129-110 në garë-6 duke mbyllur një sezon të duartrokitje. Nga nesër në 21:30 gjysmë-finale italiane kundër Hjustonit

Ndoshta nuk ishte “zoti qezbret ne fushën e   basketbollit”  Kevin Durant, pasi Larry Bird pikturoi Michael Jordan në atë 1986 të paharrueshme të Celtics-Bulls ku ai vendosi rekordin e playoffit në 63 pikë. Por KD që në 6 gara  i dha Warriors gjysmëfinalen e konferencës kundër Hjustonit (ndeshja e parë do të  luhet te dielën në 21:30 ora shqipëtare), duke detyruar Clippers të pakënaqur të dorëzohen, ai e mbyll shumë afër. 50 pikët e tij e dinë aq shumë për plotfuqishmëri dhe janë nënshkrimi në 129-110 me të cilin Shteti i Artë mbyll 4-2 kundër Los Anxhelos një seri më të vështirë se sa pritej, kundër një skuadre që shkoi përtej të gjitha shpresave. Dhe kundër të mirëve Danilo Gallinari të të gjitha kohërave, i cili e vë krem ​​në tortën e sezonit të tij të shpengimit me 29 pikë. Ajo meriton vetëm duartrokitje, si këta Clippers të jashtëzakonshëm.

Ndeshja e luajtur nga Warriors në garën 6. Duke u ngjitur tek Durant më i mirë i parë ndonjëherë në playoffs (“një nga ata lojtarë që mund të shpresohej vetëm mund bënte    gabime” është kurorëzuar nga Doc Rivers), me Shaun Livingston në kuintet për të hapur hapësirat në zonë, kanë palosur Clippers me mbrojtjen (LA mbajtur në 39 , 6%) dhe lëshimin e gjithë potencialit të tyre ofensive shkatërruese. Gjatë skuadrës kampionët kanë pasur ulje dhe ngritje se ata nuk do të jenë në gjendje të përballojnë kundër Raketave, por gjithmonë kanë reaguar ndaj vështirësive që tregojnë sepse ata janë favoritët për titullin e tretë radhazi. “Clippers solli më të mirën, duke na detyruar të luanim maksimalisht për të fituar seri”, tha Steve Kerr. Durant ishte mvp i kampionëve, me gjithëfuqinë e rampës së racës 6 për udhëkryqin me James Harden dhe Houston. Draymond Green përfundoi me një dyfish të shkëlqyer triple (16 pikë, 14 kërcime, 10 asistime), duke konfirmuar se kur ai shpërthen  në sulm ashtu edhe në mbrojtje, kampionët janë të një niveli tjetër. Steph Curry u mbyll me 24 pikë, pavarësisht  demtimit në  këmbën e djathtë , Klay Thompson tregoi se sa ai bëri diferencën në mbrojtje duke anuluar Lou Williams (8 pikë, por 3/21 në garë në garën 6). Andre Iguodala me 15 pikë për të kujtuar sa e çmuar është.  – Clippers fitoi një ovation në këmbë me të cilën Qendra Staples i përshëndeti. Për një sezon prej 48 fitore, për playoffs në të cilën ata jan vënë në vështirësi për titullin. “Kjo skuadër është si kampionëttë Celtics në 2008 por pa All Stars – tha Rivers. Ajo punoi shumë çdo ditë, e bëri veten të dashur dhe të respektuar “. Argumenti gjithashtu vlen edhe për Gallinarin: ai luajti sezonin më të mirë të karrierës së tij, duke treguar se mund të ishte një lider dhe të bënte një ndryshim. Ishte frecia e këtij ekipi të fortë, duke tërhequr karakterin e nevojshëm për t’u ngritur nga vështirësitë e garave të para me luftëtarët.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

*