Nga Agron Brataj

Nje thirrje nga gadishulli i karabruni ka mbrritur në qëndrën kombëtare të urgjencës pasi një nga turistët që ndodhej në këto plazhe është ndjer keq nga ana shëndetësore. Në këto momente njësia e kordinimit ka njoftuar menjëher Policin kufitare  të cilët e kanë trasportuar menjëher për në portin e Vlorës ku aty e priste ekipi mjeksor të cilët bërën të mundur  me anë të ambulacës trasportin e qytetarit në spitalin rajonal të vlorës ku po merë edhe ndihmën e parë. Për të vlersuar pa mas është edhe një infermier që ndodhej me pushime në karaburun ku  pa hezituar i dha menjëher ndihmen e parë, pasi pacienti kishte hyr në një gjëndje ankdhi dhe të vjella, për të vlersuar mbetet edhe bashkpunimi  nderistitucional ndërmjet QKUM- Policia kufitare  Portit detar dhe Spitalit Rajonal Vlorë të  cilat  bërën të mundurë në mënyrë perfekte dhe në kohën e duhur trasportin për në spitalin rajonal vlorë.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

*